Krajiny zo skupiny G7 vyzvú k tomu, aby úrad OSN pre palestínskych utečencov UNRWA a ďalšie agentúry OSN mohli distribuovať pomoc v Pásme Gazy bez obmedzení.
Píšu to dnes agentúry AFP a ANSA, ktoré majú k dispozícii návrh záverečného uznesenia summitu skupiny. Krajiny tiež podporujú návrh dohody o prímerí, ktorý predstavil americký prezident Joe Biden.
Prejazd bez prekážok
"Vyzývame všetky strany, aby uľahčili rýchly prejazd bez prekážok humanitárnej pomoci pre civilistov (v Pásme Gazy)," stoja podľa agentúr vo vyhlásení. Podľa skupiny je nevyhnutné, aby "distribučné siete UNRWA a ďalších organizácií a agentúr OSN boli plne schopné dodať pomoc tým, ktorí ju potrebujú".
Voči UNRWA je veľmi kritický Izrael, ktorý tvrdí, že niektorí zamestnanci úradu sa zúčastnili na teroristickom útoku zo 7. októbra či boli členmi palestínskeho hnutia Hamas, ktoré považuje Izrael za teroristickú organizáciu.
Podľa preskúmania vyšetrovacej komisie, ktorú viedla niekdajšia francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonnaová, pre to ale Izrael nepriniesol dôkazy.
Dohoda o prímerí
Vo vyhlásení podľa agentúr skupina G7 vyjadrí plnú podporu návrhu dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov, ktorý predstavil na konci mája americký prezident Joe Biden.
Šéf Bieleho domu vo štvrtok uviedol, že stále vidí nádej, že sa dohodu podarí uzavrieť. Naznačil, že najväčšiu prekážku tvorí postoj palestínskeho hnutia Hamas.
Očakáva sa, že krajina vyjadrí aj svoje veľké znepokojenie z vplyvu operácie izraelskej armády v Rafahu na civilné obyvateľstvo. Pozemná ofenzíva tam začala v máji.
Izrael podľa agentúry AFP krajiny vyzvú, aby nezačal rozsiahlu ofenzívu v Rafáhu. Podľa Izraela je však operácia nevyhnutná pre dosiahnutie jeho cieľa zničiť vojenské kapacity hnutia Hamas.