V prieskume vykonanom v Spojených štátoch pred dvoma mesiacmi uviedlo len 17 percent priaznivcov Republikánskej strany, že by človek usvedčený zo zločinu mal mať možnosť vykonávať funkciu prezidenta. Keď sa agentúra YouGov ľudí pýtala znovu po newyorskom verdikte nad exprezidentom Donaldom Trumpom, narástol tento podiel na 58 percent.
Spoločnosť nový prieskum vykonávala medzi 31. májom a 3. júnom, teda bezprostredne po tom, ako súdna porota rozhodla, že sa Trump dopustil falšovania podnikateľských záznamov v snahe zakryť zločinné sprisahanie pred voľbami v roku 2016. Prezident z rokov 2017 až 2021 pritom tento rok do Bieleho domu kandiduje znovu a suverénne zvíťazil v primárkach Republikánskej strany.
Ako uvádza YouGov, vplyv newyorského verdiktu na volebné preferencie zostáva nejasný. Prieskumy zatiaľ naznačujú, že zásadný otras v očakávanom súboji medzi Trumpom a súčasným prezidentom Joom Bidenom nespôsobil.
Stanoviská republikánov "sa posunuli spôsobom, ktorý dáva verdikt do pozitívnejšieho svetla a ponecháva Trumpovej kandidatúre šancu na úspech", uvádza YouGov.
Autori prieskumov sa v oboch prípadoch respondentov pýtali, či si myslia, že osobám usvedčeným z trestného činu by malo byť povolené stať sa prezidentom. V apríli dokopy odpovedalo kladne 14 percent opýtaných, teraz toto stanovisko posilnilo na 34 percent.
Popri prudkom náraste medzi republikánmi sa podiel kladných odpovedí zvýšil tiež medzi "nezávislými" voličmi, a to zo 16 na 33 percent. Avšak 49 percent účastníkov vrátane 23 percent republikánov stále vyjadrilo názor, že odsúdený človek na čele krajiny nie je v poriadku.
Uznanie viny Trumpovi v kandidatúre nebráni a o prezidentskú funkciu by sa mohol uchádzať, aj keby mu sudca uložil trest väzenia. Výška trestu má byť v jeho prípade oznámená v júli.