Izraelský minister bez kresla Gadi Eisenkot, ktorý je tiež ako pozorovateľ členom izraelského vojnového kabinetu, vyzval na dočasné zastavenie izraelskej ofenzívy v Rafahu na juhu Pásma Gazy.
Boje by podľa neho mali byť prerušené na tak dlho, aby sa vyjednalo prepustenie rukojemníkov držaných radikálne islamistickým palestínskym hnutím Hamas. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).
V bojoch padol aj jeho syn
Eisenkot, ktorý už niekoľkokrát kritizoval kroky izraelskej vlády v terajšej vojne v Pásme Gazy a ktorého syn v decembri v bojoch v Gaze padol, podľa ToI o nutnosti pozastavenia bojov hovoril na rokovaní parlamentného výboru pre zahraničné záležitosti a bezpečnosť.
Podľa Eisenkota by bolo správne zastaviť boje v Rafahu a zároveň pokročiť v rokovaniach o prepustení rukojemníkov.
"Rovnako ako sme zastavili boje minule, môžeme ich pozastaviť teraz a obnoviť ich potom, na ako dlho bude potrebné na dosiahnutie cieľov vojny," uviedol Eisenkot podľa ToI s odkazom na doteraz jediné prímerie, počas ktorého koncom novembra Hamas prepustil 105 rukojemníkov výmenou za palestínske väzňov.
Eisenkot, ktorý bol v rokoch 2015 až 2019 náčelníkom generálneho štábu izraelskej armády, podľa denníka Haarec tiež v parlamentnom výbore povedal, že podľa jeho názoru boje s Hamasom potrvajú "veľa rokov".
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stále trvá na tom, že k prepusteniu rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Gaze môže viesť iba vojenský nátlak, a opakuje, že cieľom jeho vlády je úplné zničenie hnutia Hamas, čo ale mnohí vrátane Eisenkota opakovane označili za nereálne.
Útok na stanový tábor
Niektorí kritizujú Netanjahua, že uprednostňuje cieľ zničiť Hamas pred záchranou rukojemníkov. Tých drží Hamas ešte cez 130 z asi 250, ktorých uniesol vlani 7. októbra. Niekoľko desiatok však zrejme už zomrelo.
Izraelská armáda pred troma týždňami začala operáciu na juhu Pásma Gazy v oblasti Rafahu, kam pred bojmi predtým od októbra utieklo vyše milión Palestínčanov.
Akciu zdôvodnila tým, že sa tam skrývajú posledné jednotky Hamasu a že bez operácie v tejto oblasti nemožno Hamas poraziť.
V rovnakom čase sa však znovu rozprúdili boje aj na severe a v centrálnej časti Pásma Gazy v oblastiach, o ktorých pritom predtým armáda tvrdila, že ich má už z väčšej časti pod kontrolou.
Operácia v Rafahu skomplikovala aj nepriame rozhovory o prímerí a prepustení rukojemníkov, ktoré medzi Izraelom a Hamasom sprostredkovávajú Egypt, Katar a Spojené štáty.
Podľa niektorých zdrojov, napríklad stanice CNN, ktorá sa odvoláva na egyptského činiteľa, by mohli byť rokovania obnovené v utorok v Káhire.
V noci na dnešok však vyvolal ďalšiu širokú kritiku izraelský útok na stanový tábor palestínskych utečencov v oblasti Rafahu, pri ktorom zomrelo vyše 40 ľudí.
Podľa úradov v Gaze ovládaných Hamasom sú medzi mŕtvymi hlavne ženy a deti. Izraelská armáda tvrdí, že pri útoku zabila dvoch vysoko postavených veliteľa Hamasu.