Ruský prezident Vladimir Putin vymenoval doterajšieho tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa svojím poradcom. Staronový šéf Kremľa vymenoval aj ďalších poradcov a činiteľov do svojej administratívy vrátane svojho niekdajšieho osobného strážcu a gubernátora Tulskej oblasti Alexeja Ďumina.
Informovali o tom dnes agentúry, podľa ktorých bude Patrušev dohliadať na stavbu lodí a Ďumin na obranný priemysel.
Niekdajší šéf tajnej služby FSB Patrušev je dlhodobo považovaný za Putinovho vplyvného spojenca, agentúra DPA o ňom písala ako o zástancovi tvrdej línie a sivej eminencii Kremľa.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes na otázku novinárov, prečo Patrušev dostal nanovo na starosti budovanie lodí, povedal, že ide o strategický a komplexný priemysel. "Veľkú úlohu tu budú hrať obrovské skúsenosti Nikolaja Platonoviča," povedal podľa agentúry Interfax.
Tajomníkom bezpečnostnej rady sa má nanovo stať končiaci minister obrany Sergej Šojgu. Na jeho adresu dnes Peskov povedal, že v novej úlohe bude mať významnú vládnu funkciu s veľkou zodpovednosťou. Putin podľa médií v nedeľu navrhol vymenovať do vedenia rezortu obrany doterajšieho prvého podpredsedu vlády a civilného ekonóma Andreja Belousova.
Zmenu robí v čase, keď Rusko na jeho príkaz už vyše dva roky vedie rozsiahlu vojenskú agresiu proti susednej Ukrajine. Výmena podľa amerického Inštitútu pre výskum vojny (ISW) alebo aj ruskojazyčného webu stanice BBC nasvedčuje tomu, že Putin podniká kroky na mobilizáciu ruskej ekonomiky a zbrojného priemyslu pre zdĺhavú vojnu na Ukrajine a chystá sa na dlhý boj.
Ruský vodca svojím poradcom vymenoval tiež svojho niekdajšieho osobného ochrancu, zástupcu šéfa vojenskej tajnej služby GRU a neskoršieho gubernátora Tulskej oblasti Alexeja Ďumina, ktorý bol podľa médií v roku 2014 jednou z kľúčových postáv v ruskej nelegálnej anexii ukrajinského polostrova Krym. V minulosti sa o ňom opakovane špekulovalo ako o Putinovom možnom nástupcovi.
Putin ponechal ako šéfa prezidentskej kancelárie Antona Vajna a niektorých jeho námestníkov, na túto pozíciu vymenoval tiež svojho ekonomického poradcu Maxima Oreškina a ďalších činiteľov, píše Reuters.
Do úlohy poradcov vymenoval tiež okrem iného niekdajšieho ministra kultúry Vladimira Medinského a exministra školstva Andreja Fursenka, píše portál Meduza. Hovorcom zostáva Dmitrij Peskov.
Zmeny v ruskej vláde a prezidentskej administratíve prichádzajú krátko po tom, ako sa Putin ujal ďalšieho šesťročného mandátu na čele krajiny. Dlhoročný ruský vládca v marci podľa očakávania vyhral voľby, ktoré ale podľa západných krajín boli neslobodné a chýbala v nich skutočná opozícia.
Na protest proti stavu demokracie v Rusku a jeho agresívnej vojne proti Ukrajine na tohtoročnej inaugurácii chýbali viacerí západní diplomati, vrátane zástupcov Európskej únie, Spojených štátov, Nemecka, Británie alebo Česka.