Hoci izraelská armáda posiela palestínskych civilistov v pásme Gazy do bezpečných humanitárnych zón, ako sama hovorí, nie je v Gaze nikde bezpečné.
Uviedol to úrad OSN pre palestínskych utečencov UNRWA, ktorý označil nútené premiestňovanie Palestínčanov v Pásme Gazy za neľudské.
Hrôzostrašné podmienky
Na sieti X tiež zverejnil fotografie miest, kam armáda civilistov posiela, okrem iného aj rozbombardovanej štvrte so zničenými budovami. Boje dnes pokračovali nielen na juhu v oblasti Rafahu, zosilneli aj na severe Pásma Gazy, uviedla agentúra Reuters.
"Nie je tam tečúca voda, kanalizácia, ani žiadna iná infraštruktúra," popísal stanicu BBC Sam Rose z UNRWA núdzové podmienky v miestach, kam armáda palestínskych civilistov posiela. Dodal, že ľudia sú tam vystavení hrozným podmienkam.
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini na sociálnej sieti X napísal, že "nikde v Gaze nie je bezpečne". Pripomenul, že od začiatku vojny, ktorá trvá od teroristického útoku hnutia Hamas na Izrael z minuloročného 7. októbra, sa väčšina ľudí v Gaze sťahovala niekoľkokrát.
Podľa Lazzariniho v priemere raz za mesiac. „Zúfalo hľadajú bezpečné miesto, ktoré nenachádzajú. Niektorí nemajú inú možnosť ako sa uchýliť do vybombardovaných úkrytov UNRWA.
"Rodiny a deti sa vracajú do škôl v Chán Júnise hľadať bezpečie a úkryt, ale triedy sú vypálené, múry zrútené. Všade sú len sutiny. A celý svet sa na to pozerá. Už toho bolo dosť," napísal už v sobotu úrad UNRWA na sieti X. Rafah na juhu Pásma Gazy podľa úradu za týždeň opustilo vyše 300-tisíc ľudí.
Pozemná operácia v Rafahu
Izraelská armáda v pondelok vyzvala civilistov vo východnej časti Rafahu, aby sa evakuovali k pobrežiu a do Chán Júnisu. Ani nie 24 hodín potom začala pozemnú operáciu v oblasti Rafahu, ktorý už skôr v tejto vojne ostreľovala, hoci nie tak intenzívne ako ostatné miesta v Gaze.
Do Rafahu v predchádzajúcich mesiacoch utieklo pred bojmi viac ako milión ľudí, a preto mnohé krajiny, vrátane Spojených štátov, vyzývali Izrael, aby väčšiu operáciu v tejto časti Pásma Gazy pri egyptských hraniciach nezačal.
Izrael to napriek tomu urobil, hoci zatiaľ nevstupuje do viacerých zastavaných oblastí mesta Rafah a operáciu označuje za "obmedzenú".
Jeden z utečencov v Rafahu, palestínsky obchodník Támir Buraj, sa podľa agentúry Reuters posťažoval, že svet sa na Palestínčanov "vykašľal".
Svetové mocnosti nedokázali zastaviť násilnosti a prinútiť obe strany k prímeriu. "Žiadne prímerie, žiadne rozhodnutie OSN, žiadna nádej," povedal Buraj.
Tvrdé boje
K okamžitému zastaveniu bojov, bezpodmienečnému prepusteniu všetkých rukojemníkov držaných Hamasom a zvýšeniu humanitárnej pomoci dnes znovu vyzval generálny tajomník OSN António Guterres.
Ten sa prostredníctvom videospojenia zúčastnil medzinárodnej humanitárnej konferencie, ktorú dnes usporiadal Kuvajt.
Izraelská vláda zdôvodnila operáciu v Rafahu tým, že ide o poslednú baštu hnutia Hamas, ktoré si vytkla za cieľ úplne zničiť.
V posledných dňoch však zintenzívnila boje aj na severe a v strednej časti Pásma Gazy, teda aj v oblastiach, o ktorých predtým tvrdila, že ich má z väčšej časti pod kontrolou a že ich "vyčistila od teroristov z Hamasu".
Dnes podľa agentúry Reuters vošli izraelské tanky aj do východnej časti Džabáliji na severe a tiež do štvrte Zajtún v meste Gaza, odkiaľ sú hlásené tvrdé boje aj bombardovanie. Zomrelo pri nich najmenej 19 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.
"V predchádzajúcich týždňoch sme zaznamenali pokusy Hamasu o obnovu jeho vojenských kapacít v Džabáliji. Operujeme tam, aby sme tomu zabránili," povedal hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.