V Európskej únii je aktívnych 821 veľmi nebezpečných zločineckých sietí, ktoré majú vyše 25-tisíc členov, vyplýva z novej správy Europolu.
Skupiny organizovaného zločinu sa v Európkej únii zameriavajú najmä na obchod s drogami, ale aj na podvody či pašovanie migrantov, uviedla dnes na tlačovej konferencii v Bruseli šéfka Europolu Catherine De Bolleová. Správa by podľa nej mala v boji s týmto typom kriminality významne pomôcť.
Život v utajení
Na vytvorení zoznamu zločineckých sietí ako aj celej správy spolupracovali všetky členské štáty Únie a ďalších 17 partnerských krajín Europolu.
"Zločinci sa doteraz snažili žiť v utajení, my sa to však snažíme zmeniť. Táto správa Europolu je najrozsiahlejšou štúdiou o kľúčových zločineckých sieťach, ktorú kedy orgány činné v trestnom konaní vykonali na európskej úrovni, "uviedla De Bolleová.
Centrálna databáza, ktorú sa Europolu podarilo vytvoriť, podľa nej pomôže polícii lepšie zamerať činnosť a vylepšiť tiež cezhraničné vyšetrovanie. Väčšina skupín totiž nepôsobí len v jednom štáte. Celoeurópska analýza podrobne opisuje, ako sú zločinecké siete organizované, akou trestnou činnosťou sa zaoberajú, ako a kde pôsobia, ale aj s kým súperia či akými spôsobmi sa snažia vyhnúť odhaleniu.
Zo správy ďalej vyplynulo, že členovia spomínaných zločineckých skupín sú 112 národností. Celkovo 82 percent zo zločineckých sietí sa sústredí iba na jednu hlavnú kriminálnu činnosť, 18 percent má týchto činností viac.
Korupčná sieť
Do korupcie je zapojených 71 percent zločineckých sietí v Európskej únii a 68 percent z nich používa násilie, doplnila šéfka Europolu. Dobrou správou podľa nej je, že všetky tieto skupiny sú teraz "v hľadáčiku" policajných zložiek.
"Zločinecké skupiny sú obrovskou hrozbou, hrozbou pre naše spoločnosti, pre naše deti, pre našu demokraciu," povedala na tlačovej konferencii komisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová. Správa podľa nej prináša veľké množstvo dôležitých informácií, pre ňu bolo napríklad aj zaujímavé zistenie, ako tieto siete fungujú aj po tom, čo sú ich lídrami vo väzení.
"Predstavujeme nový nástroj v boji proti závažnému a organizovanému zločinu. Táto správa predstavuje významný míľnik pre naše belgické predsedníctvo v Rade Únie a pre celé európske spoločenstvo a odráža náš neochvejný záväzok zabezpečiť bezpečnosť a ochranu našich občanov, "uviedla belgická ministerka vnútra Annelies Verlindenová.
Správa je podľa nej veľmi dôležitý úspech, ide ale len o začiatok a "v najbližších mesiacoch a rokoch bude treba značnej práce a ďalších krokov".