Po krachu posledného kola rokovaní v Katare už Izrael nie je ochotný urobiť ďalšie ústupky palestínskemu hnutiu Hamas a chystá sa začať inváziu do Rafáhu na juhu Pásma Gazy po 12. apríli, keď sa končí trojdňový moslimský sviatok íd al-fitr nadväzujúci na postný mesiac ramadán, najneskôr začiatkom mája.
S odvolaním sa na egyptské zdroje, ktoré boli v kontakte s predstaviteľmi izraelskej armády, o tom informoval libanonský denník Al-Akbar blízky šiitskému hnutiu Hizballáh.
Posledná bašta Hamasu
Pozemné operácie v poslednej bašte Hamasu v Pásme Gazy by podľa týchto zdrojov mali trvať štyri až osem týždňov. Sprevádzala by ju evakuácia civilného obyvateľstva ukrývajúceho sa v meste Rafáh, ktoré číta na 1,5 milióna ľudí, smerom do strednej časti pásma po konkrétnych trasách a v konkrétnych časoch, ktoré by boli civilistom vopred oznamované.
Hromadná evakuácia má byť monitorovaná zo zeme aj zo vzduchu v snahe zabezpečiť, že medzi civilistami nebudú ukrytí bojovníci Hamasu ani izraelskí rukojemníki, uviedli egyptskí činitelia.
Pokiaľ ide o postoj samotného Egypta, Káhira vyjadruje hlboké znepokojenie nad izraelským plánom poslať vojakov do Rafáhu a upozorňuje, že táto operácia by mohla viesť k ďalšej eskalácii nielen v Pásme Gazy, ale v celom regióne, píše Al-Akbar. Izrael údajne prisľúbil, že bude Egypťanov vopred informovať o vstupe svojej armády do takzvaného Filadelfského koridoru, čo je pásmo západne od Rafáhu pozdĺž hranice medzi Gazou a Egyptom.
Libanonský denník, na ktorého správu upozornil izraelský spravodajský web The Times of Israel, tiež uviedol, že egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí odmietol žiadosť izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o zavedenie priamej linky pre udržanie kontaktu.
Plánovaná ofenzíva
Netanjahu tento týždeň zrušil cestu izraelskej delegácie, ktorá mala vo Washingtone s americkými predstaviteľmi rokovať práve o plánovanej ofenzíve v Rafáhu. Izraelský premiér tak urobil v reakcii na rozhodnutie Spojených štátov nevetovať pondelkovú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá prvýkrát od začiatku vojny v Gaze vyzvala na okamžité prímerie.
Dnes Netanjahu povedal, že zrušenie tejto návštevy malo Hamasu demonštrovať, že Izrael neustúpi silnejúcemu medzinárodnému tlaku na ukončenie vojny.
"Bol to predovšetkým a hlavne odkaz Hamasu: ‘Nesaďte na tento tlak, beztak nebude fungovať,‘ vyhlásil Netanjahu pri stretnutí s americkým republikánskym senátorom Rickom Scottom, ktorý je na návšteve Izraela. Rozhodnutie Spojených štátov zdržať sa hlasovania o rezolúcii a nevetovať ju označil premiér za "veľmi, veľmi zlé", lebo podľa neho iba povzbudí Hamas.
Administratíva prezidenta Joea Bidena opakovane odrádza Izrael pred začatím pozemnej operácie v Rafahu bez dôveryhodného plánu na ochranu civilistov, ktorí sa do mesta uchýlili kvôli bojom v iných častiach Pásma Gazy. Izrael tvrdí, že musí do Rafáhu vstúpiť, aby mohol dosiahnuť jeden z hlavných cieľov vojny, ktorým je odstránenie hnutia Hamas v Pásme Gazy v odvete za jeho teroristické útoky zo 7. októbra.
Ozbrojenci Hamasu a ich spojenci vtedy v izraelskom pohraničí povraždili takmer 1200 ľudí a ďalších asi 250 osôb zavliekli na palestínske územie. Izraelská ofenzíva si podľa úradov spravovaných Hamásom vyžiadala už takmer 32 500 obetí z radov Palestínčanov, z toho je podľa Izraela vyše 13-tisíc bojovníkov Hamasu.