Žena hodila v piatok Molotovov koktail do školy v Petrohrade, v ktorej sú hlasovacie miestnosti počas ruských prezidentských volieb. Oznámili to volebné úrady. Informuje o tom agentúra AFP.
Podozrivá je vo veku dvadsiatničky, napísal volebný predstaviteľ Maxim Meiksin na sociálnej sieti Telegram. "Policajti tieto protizákonné kroky okamžite zastavili. Nikto nebol zranený," dodal.
Predtým AFP s odvolaním sa na ruské úrady informovala, že v Rusku bolo v prvý deň prezidentských volieb zadržaných najmenej sedem ľudí, ktorí sa vo volebných miestnostiach dopustili vandalizmu. Úrady pritom neuviedli, či išlo o protesty proti Vladimirovi Putinovi, ktorý ako kandidát nemá prakticky žiadneho súpera.
Britská stanica BBC ako príklad uviedla, že ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) začal trestné stíhanie proti 20-ročnej žene z Moskvy, ktorá do volebnej urny vo volebnej miestnosti naliala žiarivú zelenú tekutinu, pričom vykrikovala proukrajinské slogany.
Sledkom začal túto mladú ženu stíhať pre podozrenie z "bránenia výkonu volebných práv alebo práce volebných komisií.
Rovnaký incident - s použitím zeleného dezinfekčného roztoku alebo atramentu - sa podľa podpredsedu ruskej Ústrednej volebnej komisie Nikolaja Bulajeva odohral aj vo volebných miestnostiach v Rostove nad Donom na juhu Ruska, v Karačajevsko-čerkeskej republike na Kaukaze i vo Voronežskej oblasti na juhozápade európskej časti Ruska.
Iná Moskovčanka podpálila volebnú urnu a bola zadržaná. Ďalšieho voliča zadržali za zapálenie ohňostroja vo volebnej miestnosti.
Ruský expert na voľby Stanislav Andrejčuk vo svojom statuse upozornil, že konanie "týchto ľudí nie je o nič lepšie ako činy falšovateľov" volieb. Varoval, že ich páchatelia pripravujú občanov, ktorí už hlasovali, o ich hlas. "Navyše ide o trestný čin," dodal.
Časť voličov v Rusku využíva na svoj protest proti súčasnému "nezmeniteľnému" vedeniu krajiny menej radikálny spôsob – znehodnocujú svoj hlasovací lístok.
Fotografie ich hlasovacích lístkov s nápismi "Demobilizácia", "Krásne Rusko budúcnosti" či "Navaľnyj" kolujú na sociálnych sieťach. Sčítanie takýchto hlasovacích lístkov robí hnutie s názvom Preberte sa!, a to v rámci kampane Hlas proti.