Izrael je o krok bližšie výstavbe bezmála 3500 nových bytov v osadách na okupovanom Západnom brehu, keď tento plán dnes schválila izraelská rada pre plánovanie a výstavbu. Informoval o tom web denníka Haarec, ktorý pripomenul, že je to prvýkrát od vlaňajšieho júna, čo dostal zelenú plán na ďalšie rozšírenie židovských osád na okupovaných palestínskych územiach.
Zároveň ide o politickú reakciu na útok troch palestínskych radikálov, ktorí pred dvoma týždňami blízko jednej z osád zastrelili muža a ďalších 11 ľudí zranili.
Väčšina nových bytových jednotiek má byť postavená v osadách Maale Adumim a Kedar východne od Jeruzalema, časť z nich tiež v Efrate na juh od mesta. Zámer urýchliť výstavbu oznámili už skôr krajne pravicoví ministri Becalel Smotrič a Orit Strocková.
Rada pre plánovanie, ktorá spadá do pod Smotričovo ministerstvo financií, sa nezišla od vlaňajšieho júna, okrem iného kvôli vojne v Pásme Gazy, zatiaľ čo židovskí osadníci naliehali na obnovenie jej činnosti.
Plán na výstavbu nových bytov v Maale Adumim a Kedare je teraz vo fáze verejného pripomienkovania, zatiaľ čo rozšírenie Efratu už bolo postúpené na konečné schválenie, uviedla Strocková podľa portálu The Times of Israel.
Smotrič na sieti X medzitým vyhlásil, že v minulom roku bola na okupovanom Západnom brehu Jordánu schválená výstavba rekordných 18 515 nových bytov.
Rozširovanie izraelských osád na okupovaných palestínskych územiach v reakcii na oznámenie tohto plánu pred dvoma týždňami kritizoval americký minister zahraničia Antony Blinken, podľa ktorého postup Izraela v tejto veci odporuje medzinárodnému právu.
Svojím oznámením Blinken zjavne signalizoval návrat k dlhodobému stanovisku Spojených štátov, od ktorého upustila vláda bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Palestínčania a väčšina krajín sveta považujú výstavbu osád na okupovaných územiach za nelegálne z pohľadu medzinárodného práva a za prekážku k mieru.
Na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme, teda na územiach, ktorých sa Izrael zmocnil počas vojny v roku 1967, teraz žije vyše 700-tisíc Izraelčanov a osady územne trieštia oblasť, kde chcú mať Palestínčania svoj budúci štát. V súčasnej izraelskej koaličnej vláde však zasadajú nacionalistickí a ultraortodoxní politici s úzkymi väzbami na osadnícke hnutie, ktorí argumentujú tým, že Izrael iba osídľuje územie, ku ktorému jeho národ viažu biblické, historické a politické väzby.