Vojaci západných krajín na Ukrajine už pôsobia, len to ich vlády nepriznávajú. Uviedol to nemenovaný európsky bezpečnostný činiteľ, pričom mal na mysli špeciálne jednotky.
Ukrajinská vojenská rozviedka jeho tvrdenie nevyvrátila ani nepotvrdila. V posledných dňoch sa objavili správy, podľa ktorých niektoré západné krajiny zvažujú nasadenie svojich vojakov na Ukrajine.
Západné špeciálne jednotky na Ukrajine
„Všetci vedia, že na Ukrajine sú západné špeciálne jednotky. Len to oficiálne nepriznali,“ povedal denníku The Financial Times činiteľ v reakcii na vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z pondelkového parížskeho summitu o podpore Ukrajiny, že vyslanie západných vojakov na Ukrajinu nemožno do budúcna vylúčiť.
VIDEO: Francúzsky prezident Macron nevylučuje, že Európa pošle vojakov na Ukrajinu.
Podľa činiteľa Macronovo vyhlásenie zacielilo na odstrašenie Ruska. Britský denník s odvolaním sa na francúzskych predstaviteľov uvádza, že francúzsky prezident nenavrhuje, aby západné vojská hromadne poslali na ukrajinský front, ale rušia tabu okolo možnosti ich zapojenia.
Francúzsky minister zahraničia Stéphane Séjourné uviedol, že ak by Paríž na Ukrajinu vyslal vojakov, išlo by o špecifické misie, akými sú odmínovanie, ochrana ukrajinskej kyberbezpečnosti alebo výpomoc s výrobou zbraní na mieste. "Niektoré formy našej podpory by mohli vyžadovať prítomnosť vojakov na ukrajinskom území bez toho, aby sa (príslušníci francúzskych ozbrojených síl) zapájali do boja," uviedol Séjourné.
Ukrajina tvrdenie nepotvrdila ni nevyvrátila
Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky GUR Andrij Jusov na otázku portálu Kyiv Post tvrdenie, že západné krajiny nasadzujú na Ukrajine špeciálne jednotky, nepotvrdil ani nevyvrátil. Vyhlásil, že v krajine bojujú občania iných štátov, ale deje sa tak dobrovoľne a so súhlasom ich vlád. Pôsobia predovšetkým v rámci Medzinárodnej Légie pre Obranu Ukrajiny.
„Deje sa tak verejne a v rámci zákona. Toto môžeme potvrdiť. Pokiaľ ide o fámy a anonymné zdroje, zdržíme sa komentára,“ povedal Jusov.
Americké dokumenty uniknuté v marci minulého roku uvádzali, že na Ukrajine pôsobia špeciálne sily niekoľkých štátov NATO.
Najviac členov, päťdesiat, mala Veľká Británia, nasledovalo Lotyšsko, Francúzsko, Spojené štáty a Holandskom. Británia však uviedla, že správa je „veľmi nepresná“.
Kremeľ varoval, že ak by európske členské krajiny NATO poslali svojich vojakov bojovať na Ukrajinu, konflikt medzi Ruskom a Alianciou by bol neodvratný. "V prípade, že by vojaci členských krajín Severoatlantickej aliancie bojovali na Ukrajine, treba hovoriť nie o pravdepodobnosti, ale o nevyhnutnosti konfliktu medzi Moskvou a NATO," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Pred pondelkovým summitom premiér Robert Fico uviedol, že niektoré krajiny Európskej únie a Severoatlantickej aliancie zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu na základe dvojstranných dohôd. Česko, Nemecko, Poľsko, USA či Taliansko to odmietli, rovnako ako aj predstavitelia Aliancie.