Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange sa ani dnes nezúčastňuje na vypočutí na londýnskom vrchnom súde, podľa príspevku WikiLeaks na sieti X má vážne zdravotné ťažkosti. V druhý a posledný deň procesu sa Assangeovi advokáti snažia presvedčiť dvojicu sudcov, že rozhodnutie o jeho vydaní na stíhanie v Spojených štátoch si zaslúži ďalšie preskúmanie.
Zástupcovia americkej vlády argumentujú, že USA by mali Assangea stíhať za špionáž a že jeho obvinenie nie je politicky motivované, ale založené na dôkazoch a vláde práva.
Päťdesiatdvaročný Austrálčan čelí v USA 18 obvineniam, z toho 17 za špionáž. Podľa zástupcu Spojených štátov Assange "ohrozil strategické národné bezpečnostné záujmy USA" a vystavil riziku jednotlivcov, ktorých mená figurujú v uniknutých dokumentoch a na videách, píše agentúra Reuters.
WikiLeaks s Assangom na čele zverejnila milióny dokumentov, vrátane série utajovaných správ súvisiacich s vojnou, špionážou a korupciou. V roku 2010 sa napríklad na WikiLeaks objavilo video vyhotovené z amerického vojenského vrtuľníka, ktoré zachytávalo zabíjanie civilistov v Bagdade.
O niekoľko rokov neskôr portál informoval o amerických odpočúvaniach francúzskych prezidentov Jacquesa Chiraka, Nicolasa Sarkozyho a Françoisa Hollandea a v roku 2017 zverejnil tisíce dokumentov o praktikách americkej kybernetickej špionáže.
Stíhaný vydavateľ, aktivista a programátor má množstvo podporovateľov, ktorí aj dnes protestovali pred budovou londýnskeho súdu. V utorok sa za Assange postavili desiatky europoslancov alebo nemeckých poslancov, predovšetkým z liberálnejšie a ľavicovo založených politických strán, ktorí sa odvolávali na slobodu médií a potenciálne problematické okolnosti Assangeovho uväznenia v USA, ktoré by podľa nich mohlo vyvolať u neho samovražedné sklony.
K Assangeovej "návratu domov" vyzval dnes austrálsky premiér Anthony Albanese. Svoj apel podľa stanice Al-Džazíra, ktorá cituje jeho vyhlásenie, predniesol v rozhovoroch na "najvyšších úrovniach" s britskými i americkými zástupcami.
"Svoj pohľad som vyjavil veľmi jasne, ako verejne, tak medzi štyrmi očami. Čo je veľa, to je príliš. Je načase, aby sa vrátil domov, "uviedol austrálsky premiér.
Assangeovi v USA hrozí väzenie v trvaní až 175 rokov. Americká vláda ale podľa BBC hovorí o nižšom potenciálnom treste odňatia slobody, a to na obdobie medzi štyrmi a šiestimi rokmi.