Medzinárodný súdny dvor v Haagu v stredu oznámil, že v piatok vynesie rozhodnutie v prípade údajného páchania genocídy v Pásme Gazy. Môže v ňom Izraelu nariadiť, aby zastavil svoje vojenské operácie. Informujeme o tom na základe správy agentúry AFP.
Juhoafrická republika v decembri na najvyššom súde OSN oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde, ktorý bol podpísaný v roku 1948 v reakcii na holokaust. Podľa právnych zástupcov Juhoafrickej republiky nemožno na ospravedlnenie takéhoto konania použiť ani vlaňajší októbrová útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael.
Zastavenie vojenských operácii
Juhoafrická republika žiada Medzinárodný súdny dvor, aby nariadil okamžité zastavenie izraelských operácií v Pásme Gazy a chce, aby tento súd vydal takzvané predbežné opatrenia na ochranu Palestínčanov v tejto palestínskej enkláve.
Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora by zvýšilo politický tlak na Izrael a mnohí sa domnievajú, že by mohlo slúžiť ako zámienka na uvalenie sankcií. Medzinárodný súdny dvor v súčasnosti rozhoduje len o žiadosti Juhoafrickej republiky vydať predbežné opatrenia. Súd teda nerozhoduje o tom, či sa Izrael dopúšťa genocídy a takéto rozhodnutie môže trvať roky.
Rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora sú právne záväzné a nemožno sa proti nim odvolať. AFP však upozorňuje, že tento súd má len malú právomoc skutočne presadzovať svoje verdikty. Mesiac po začatí ruskej invázie na Ukrajinu napríklad Rusku bezvýsledne nariadil, aby ju zastavil.
"Nikto nás nezastaví"
Izrael a jeho spojenec USA zároveň už dopredu túto žalobu na Medzinárodný súdny dvor odmietli ako neopodstatnenú.
"Nikto nás nezastaví - ani Haag, ani os zla, ani nikto iný," povedal predminulý týždeň izraelský premiér Benjamin Netanjahu, pričom mal na mysli skupiny napojené na Irán, ktoré sa označujú ako takzvaná os odporu - libanonské militantné hnutie Hizballáh, húsíovia v Jemene a iné šiitské sily v Iraku a Sýrii.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller povedal, že obvinenie zo strany Juhoafrickej republiky je "neodôvodnené", pretože "práve tí, ktorí násilne zaútočili na Izrael, stále otvorene vyzývajú na zničenie Izraela".
Boje v Pásme Gazy sa rozpútali po tom, ako militanti z Hamasu 7. októbra masívne zaútočili na Izrael a zabili tam približne 1140 ľudí, väčšinou civilistov.
Pri následnom izraelskom bombardovaní a pozemných útokoch bolo v palestínskej enkláve zabitých najmenej 25 700 Palestínčanov, z nich vyše 70 percent tvorili ženy, malé deti a dospievajúci. Takéto údaje uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, kde vládne Hamas.