Kanaďan, ktorý šíril na sociálnych sieťach konšpiračné teórie o tom, že kanadská vláda zámerne zakladá lesné požiare, sa priznal k založeniu 14 z nich. Ním rozpútané požiare vyhnali stovky ľudí z domovov, uviedla televízna stanica CNN.
Kanaďan Brian Paré sa na súde priznal k 13 prípadom podpaľačstva a jednému prípadu podpaľačstva spojeného s pohŕdaním ľudským životom. Požiare začali vlani od mája do septembra.
Jeden z týchto požiarov si podľa žalobkyne vyžiadal evakuáciu 400 ľudí z mesta Chapais v provincii Quebec. Najväčší oheň, ktorý má Paré na svedomí, zničil vyše 870 hektárov porastov.
"Pán Paré si nepamätá všetky požiare, ktoré mohol založiť, takže v súčasnosti vieme o štrnástich. Je možné, že ich je viac," oznámila CNN žalobkyňa.
Podľa prokuratúry polícia nadobudla podozrenie, keď sa v krátkom čase vznietilo niekoľko požiarov bez zjavnej príčiny. O Parého sa začala zaujímať kvôli tomu, že bol videný blízko niekoľkých miest zachvátených plameňmi.
Polícia tiež objavila príspevky na sociálnych sieťach, v ktorých Paré vinil kanadskú vládu, že zakladá požiare, aby presvedčila ľudí o existencii klimatických zmien.
"Obvinený podľa policajných dôkazov zverejňoval mnoho konšpiračných teórií o zapojení vlády do možného založenia týchto požiarov," oznámila žalobkyňa.
Konšpiračné teórie sa na lesné požiare zameriavajú už dlho, podotkla CNN. Ich šíritelia kladú požiare za vinu vládam alebo klimatickým aktivistom a v niektorých prípadoch ich pripisujú aj laserovým lúčom z vesmíru.
Kanadu vlani zasiahli rozsiahle lesné požiare, ktoré postihli spolu asi 185-tisíc kilometrov štvorcových, čo je plocha dvakrát väčšia ako rozloha Českej republiky.
Dym z týchto požiarov sa rozšíril aj do susedných USA, kde v niektorých mestách spôsobil extrémne znečistenie vzduchu. Dym podľa CNN doputoval dokonca aj nad Európu.