Americká armáda dnes uskutočnila ďalší úder v Jemene, ktorého cieľom sa stali protilodné strely v oblastiach ovládaných húsíjskými povstalcami. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov.
Ide o ďalší z niekoľkých odvetných úderov, ktorými Spojené štáty spolu s Britániou od minulého týždňa reagujú na útoky šiitských rebelov podporovaných Iránom na lodnú dopravu v Červenom mori.
Predstavitelia Spojených štátov, ktorí s Reuters hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, uviedli, že cieľom dnešného úderu boli štyri protilodné balistické strely. Dôvodom zásahu podľa jedného z nich bolo, že tieto rakety boli pripravované k útokom na obchodné lode v regióne.
Médiá o tomto americkom údere doteraz neinformovali.
V pondelok Húsíovci zasiahli protilodnou balistickou strelou nákladnú kontajnerovú loď Gibraltár Eagle amerického majiteľa, ktorá sa plavila v Adenskom zálive južne od Jemenu. Incident sa obišiel bez zranení a väčších škôd.
Dnes popoludní sa povstalci tiež prihlásili k dnešnému útoku na grécku obchodnú loď Zografia, ktorá plávala z Vietnamu do Izraela. Aj tento incident si vyžiadal iba hmotné škody a loď po zásahu pokračovala v plavbe.
Húsíovci pokračujú na útoky na nákladné lode plaviace sa na kľúčovej námornej trase v Červenom mori aj po tom, ako americký prezident Joe Biden minulý týždeň nariadil údery na ich pozície, ktoré by ochromili ich útočné schopnosti.
Prvá vlna asi 60 americko-britských vzdušných a námorných úderov, ktoré mierili hlavne na radary a odpaľovacie miesta rakiet, prišla v noci zo štvrtka na piatok.
Husíovia ovládajú veľkú časť Jemenu na severozápade krajiny vrátane hlavného mesta Saná a väčšinu jemenského pobrežia Červeného mora. Tvrdia, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela v Pásme Gazy a že útočia len na lode, ktoré majú nejakú väzbu na Izrael alebo plávajú do izraelských prístavov.
V pondelok v reakcii na údery Spojených štátov a Británie vyhlásili, že svoje "legitímne" ciele v Červenom mori rozširujú o americké a britské plavidlá.