Trojica palestínskych bratov opísala agentúre Reuters podľa nich neľudské zaobchádzanie, ktorému boli vystavení v izraelskom zajatí. V zariadeniach pod kontrolou izraelskej armády zostali zhruba dva týždne bez toho, aby boli z niečoho obvinení.
Jej rozprávanie nemohla agentúra Reuters nezávisle overiť. Izraelská armáda tvrdí, že dodržiava medzinárodné právo. Úrady OSN tvrdia, že dostali viac podnetov, v ktorých sa Palestínčania sťažujú na zlé zaobchádzanie počas izraelského väznenia.
Bez obvinenia
Reportér agentúry Reuterts hovoril s bratmi v meste Rafáh na juhu Pásma Gazy, kam sa trojica mužov uchýlila po prepustení z izraelského zajatia. Muža izraelská armáda zadržala v meste Gaza na začiatku decembra a prepustila ich zhruba po dvoch týždňoch. TÍ teraz tvrdia, že im armáda nepovedala, prečo sa ich rozhodla zadržať a z čoho ich podozrieva. Väzni boli oddelene na rôznych miestach.
Kritiku nedávno vyvolali zábery z Pásma Gazy, na ktorých boli palestínski zajatci zvlečení len do spodnej bielizne. Tento postup izraelská armáda obhajuje tvrdením, že pri bojoch s palestínskym hnutím Hamas sa musí uistiť, že zadržaní muži nemajú zbrane.
Bratia Jasíni uviedli, že boli v izraelskom zajatí vystavení neľudskému zaobchádzaniu a rôznym ústrkom. Museli sa napríklad zvliecť do spodnej bielizne. Podľa jedného z bratov boli zajatci prevezení do otvoreného priestoru, kde dozorcovia zhasínali cigarety na koži zajatcov, striekali na nich vodu a piesok či na nich močili.
Pravidelné bitky
"Mlátili nás, a kto po bití zdvihol hlas, bol zmlátený znova," uviedol jeden z bratov. Ďalší opísal situáciu, keď izraelskí vojaci zajatcom zakázali hovoriť medzi sebou či sa modliť. Kto pokyn nerešpektoval, dostával rany do hlavy a tela.
Bratia reportérom ukázali čerstvé popáleniny na koži, ktoré podľa nich dokladajú pravdivosť toho, o čom hovorili. Zlé zaobchádzanie potvrdili aj ďalší Palestínčania, ktorí ale nechceli uviesť svoje meno.
Izraelská armáda uviedla na otázku agentúry Reuters, že v Pásme Gazy zatýka a drží v zajatí Palestínčanov v súlade s medzinárodným právom. To neľudské zaobchádzanie či mučenie zajatcov zakazuje a zadržanie umožňuje len z bezpečnostných dôvodov.
Prokuratúra Medzinárodného trestného súdu vyzvala Izrael aj Hamas, aby rešpektovali pri bojoch medzinárodné právo. Konflikt sa začal 7. októbra, keď hnutie Hamas zaútočilo na izraelské územia pri Pásme Gazy. Pri útoku podľa izraelských úradov zomrelo 1200 ľudí, izraelské údery podľa palestínskych úradov stáli v Pásme Gazy život zhruba 21.500 ľudí.