Účastníci rokovaní na klimatickej konferencii OSN v Dubaji v piatok v prvom návrhu dohody o krokoch v oblasti klímy žiadajú obmedzenie alebo úplné vyradenie používania fosílnych palív. Informácia pochádza z agentúry AFP.
Zástupcovia z viac než 200 krajín v Dubaji v Spojených arabských emirátoch počas dvoch týždňov rokujú o podrobnostiach záverečnej rezolúcie, ktorej cieľom je obmedziť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie atmosféry Zeme.
Názorové rozdiely
V rokovaniach sa už prejavili názorové rozdiely účastníkov v spojitosti s fosílnymi palivami. Návrh Británie a Singapuru zahŕňajúci ich postupné vyradenie či obmedzenie vyvolá spory.
Organizácia Spojených národov vo štvrtok oznámila, že rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní. Zároveň žiadala urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu, aby zastavili s tým súvisiace vplyvy.
Šéf sekretariátu OSN pre zmenu klímy Simon Stiell delegátov v Dubaji vyzval, aby "naznačili konečný pokles" fosílnych palív, ktoré sú hlavnou príčinou globálneho otepľovania.
Sultán Ahmad al-Džábir, predseda klimatického summitu COP28, žiadal, aby fosílne palivá boli zahrnuté v akejkoľvek záverečnej dohode. Al-Džábir je šéfom štátnej ropnej spoločnosti Spojených arabských emirátov.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová označila prebiehajúcu konferenciu OSN o zmene klímy COP28 v Dubaji za najvýznamnejšie podujatie smerujúce k ochrane klímy. Svedčí o tom podľa nej viac ako 90-tisíc akreditovaných účastníkov aj prítomnosť lídrov z celého sveta.
Čaputová tvrdí, že možnosti sú
"Vo svojom vystúpení chcem všetkých lídrov požiadať, aby sme z tejto konferencie COP urobili prvú, pri ktorej význam našich konkrétnych záväzkov prevýši výhovorky a uhlíkovú stopu lietadiel, na ktorých sme sem prileteli," uviedla Čaputová na sociálnej sieti.
Na zmiernenie vplyvu klimatickej krízy sú už podľa nej k dispozícii uskutočniteľné, účinné a lacné možnosti. "Máme potrebné technológie, zdroje aj zručnosti. Je najvyšší čas ich začať naozaj využívať," zdôraznila.
Vo videu prezidentka zároveň podotkla, že podľa prvých správ sú deklarované záväzky jedna vec a reálne kroky druhá vec a medzi nimi je zatiaľ obrovská priepasť. Na konferencii bude podľa svojich slov reprezentovať Slovensko a kroky, ktoré krajina v oblasti klímy robí.
"Samozrejme všetci prítomní budeme apelovať na najväčších znečisťovateľov, pretože od nich je rozhodujúce to, či nastane progres v ochrane klímy," dodala Čaputová.