Filipínska vláda a komunistickí povstalci sa dohodli, že po šesťročnej prestávke obnovia mierové rozhovory s cieľom ukončiť desiatky rokov trvajúce boje. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámili obe strany konfliktu a Nórsko, ktoré rokovania sprostredkúva.
Vojenské krídlo filipínskej komunistickej strany nazvanej Nová ľudová armáda vedie ozbrojené povstanie na Filipínach od roku 1969, čím sa ich boj radí medzi najdlhšie v Ázii. V konflikte prišlo o život viac ako 40-tisíc ľudí.
"Zúčastnené strany sa dohodli na mierovom riešení ozbrojeného konfliktu," uviedli povstalci a vláda v spoločnom vyhlásení, pričom dodali, že sa mierové rokovania budú zaoberať aj "hlboko zakorenenými sociálno-ekonomickými a politickými krivdami".
Súčasťou rozhovorov má byť aj odstránenie komunistickej strany a pridružených skupín z vládneho zoznamu teroristických organizácií, povedal vládny poradca pre mierový proces Carlito Galvez na tlačovej konferencii v Manile.
Ak budú mierové rozhovory úspešné, rebeli ukončia svoj ozbrojený boj a zmenia sa na politické hnutie, oznámilo Nórsko, ktoré sa v mierovom procese na Filipínach angažuje asi 20 rokov.
Náčelník štábu filipínskej armády Romeo Brawner však podľa Reuters upozornil, že nebolo vyhlásené okamžité prímerie a operácie proti rebelom budú zatiaľ pokračovať.
Nová ľudová armáda mala svojho času až 25-tisíc bojovníkov, ich rady však kvôli neúspechom v boji či vnútorným rozbrojom preriedili a teraz je podľa armády aktívnych asi dvetisíc povstalcov.