Moslimovia v Holandsku vyjadrili šok nad víťazstvom protiislamskej strany krajne pravicového populistu Geerta Wildersa vo voľbách, píše dnes agentúra Reuters a dokladá to ohlasy niektorých zástupcov moslimskej komunity. Moslimovia tvoria zhruba päť percent 18-miliónovej holandskej populácie a Wilders predtým vyzýval k zákazu mešít a koránu v krajine.
Wilders a jeho Strana za slobodu predčili všetky očakávania a v stredajších parlamentných voľbách si zabezpečili 37 zo 150 miest v holandskom parlamente. PVV porazila alianciu sociálnych demokratov a zelených aj konzervatívca odchádzajúceho premiéra Marka Rutteho.
Šokujúce výsledky
"Tieto volebné výsledky sú pre holandských moslimov šokujúce. Nečakali sme, že takáto strana s programom, ktorý je proti základným princípom právneho štátu, bude taká úspešná, "povedal Muhsin Koktas z moslimskej organizácie CMO.
"Bola to veľká rana, ktorú musím vstrebať," povedal Reuters 45-ročný Abessamad Taheri, komunitný pracovník v Schilderswijku, multietnickej štvrti Haagu. Prevládajúce emócie je podľa Taheriho sklamanie.
"Čiastočne je odkaz taký, že mnoho ľudí je xenofóbnych a nechcú cudzincov alebo moslimov. Ale iná správa je tá, že ľudia sú veľmi sklamaní z trinástich rokov Rutteho vlády, "dodal Taheri, ktorý je členom sociálnodemokratickej Strany práce. Zároveň dodal, že to nedokáže oddeliť od všetkých "nehanebností", ktoré Wilders povedal o zákaze moslimských šatiek alebo uzatváraní mešít.
Uzavretie mešít
Wilders po svojom prekvapivom volebnom víťazstve povedal, že chce byť premiérom všetkých Holanďanov, ale tým zjavne podľa Reuters neutíšil obavy z toho, čo by mohol robiť neskôr.
Šokovaný je z Wildersovho víťazstva aj 41-ročný remeselník Mehdi Koc. "Ak poviete Wildersovi ´áno´ teraz, potom mu budete musieť povedať ´áno´ aj neskôr, keď uzavrie všetky mešity, pretože potom to nemôžete vziať späť," tvrdí Koc a varuje, že Wilders nepustí zo zreteľa svoje konečné ciele.
Niektorí moslimovia sa však domnievajú, že holandský systém koaličného vládnutia znamená, že Wilders bude musieť robiť kompromisy ohľadom svojich najradikálnejších názorov, čo predpokladajú tiež politickí analytici. "Nebude robiť zákony sám, ostatní sa pripoja a budú musieť spolupracovať," dúfa 54-ročný Kemal Yildiz. "Bude to dobré," cituje ho Reuters.