Najmenej 43 mjanmarských vojakov po tvrdých, neúspešných stretoch s povstalcami v Čjinskom štáte prešlo hranicu do Indie, kde sa vzdali polícii. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Rebeli z rôznych etnických menšín svojou ofenzívou začatou pred viac ako dvoma týždňami v štátoch pri hraniciach s Čínou a Indiou zaskočili mjanmarskú juntu a podarilo sa im ovládnuť viaceré mestá významné pre obchod, cesty a desiatky vojenských biotopov.
Podľa analytikov čelí mjanmarská vojenská vláda najväčšej výzve od februára 2021, keď sa ujala pri prevrate moci. Boje vyhnali z domovov už na 100-tisíc obyvateľov, uviedla minulý týždeň OSN.
V Čjinskom štáte majú bojovníci proti junte za cieľ ovládnuť časť hranice s Indiou po tom, ako v pondelok prevzali kontrolu nad dvoma vojenskými tábormi na hranici. Strety prebiehajú v odľahlom horskom regióne.
Najmenej 43 indických vojakov vyhľadalo útočisko v indickom štáte Mizórám, kde sa vzdali polícii. "Čakáme na ďalšie inštrukcie centrálnej vlády," povedali Reuters k ich osudu miestni policajti.
Povstalecká ofenzíva začala koncom októbra v Šanskom štáte na severovýchode Mjanmarska pri hraniciach s Čínou, kde junta stratila kontrolu nad niekoľkými mestami a viac ako stovkou vojenských stanovíšť. Len v tomto štáte podľa OSN kvôli bojom opustilo domovy 50-tisíc ľudí. Peking vyzval všetky zúčastnené strany na okamžité zastavenie stretov.
Agentúry minulý týždeň písali aj o bojoch v susednom Kačjinskom štáte a Sakainskej oblasti, kde bolo v dôsledku stretov medzi armádou a jej protivníkmi podľa OSN od začiatku novembra vysídlených ďalších 40-tisíc ľudí.
Tento týždeň sa boje rozhoreli na dvoch nových frontoch v Arakanskom a Čjinskom štáte, kde tisíce ľudí utiekli cez hranicu do indického štátu Mizórám. "Naša taktika je postupovať od dediny k menším mestám až k metropole," povedal jeden z bojovníkov Reuters.
Obyvatelia metropoly Arakanského štátu Sistwei uviedli, že armáda v reakcii na boje rozmiestnila v uliciach mesta tanky a vyhlásila nočný zákaz vychádzania. V pondelok zostalo veľa obchodov uzavretých a mnoho rodín neposlalo v obavách z násilia deti do školy.
V pohraničných oblastiach Barmy pôsobí viac ako desiatka ozbrojených etnických skupín, z ktorých niektoré bojujú s armádou už desaťročia s požiadavkou väčšej autonómie a kontroly nad lukratívnymi prírodnými zdrojmi.
Niektoré povstalecké skupiny tiež poskytli výcvik a vybavenie členom Ľudových obranných síl, ktoré zriadila mjanmarská vláda národnej jednoty zostavená odporcami vojenského prevratu z roku 2021. Barmský prezident Myin Šwei vo štvrtok varoval, že krajine hrozí rozpad, ak sa nepodarí ofenzívu povstalcov zastaviť