V Japonsku v tomto roku prudko stúpol počet útokov medveďov na ľudí. Kvôli nedostatku žaluďov a bukvíc sa medvede častejšie vydávajú do zaľudnených oblastí a od apríla už zabili dve osoby a najmenej 158 ďalších zranili, informoval spravodajský server The Guardian.
Video: Japonsko zápasí s vlnou útokov medveďov
Väčšina medvedích útokov sa odohrala na najväčšom japonskom ostrove Honšú. Japonskí odborníci uviedli, že nárast počtu týchto incidentov je bezprecedentný; podľa nich ide o dôsledok kombinácie dvoch hlavných faktorov.
V minulom roku bola bohatá úroda žaluďov a bukvíc, čo umožnilo medvedím mláďatám rýchlejšie a viac vyrásť. V tomto roku je ale týchto plodín nedostatok, a preto sa viac medveďov vydáva do obývaných oblastí hľadať potravu predtým, než sa začiatkom decembra uložia na zimný spánok.
V minulosti sa medvede takmer vždy stretávali len s ľuďmi, ktorí sa vydali do lesa, aby si nazbierali voľne rastúce rastliny, alebo s nič netušiacimi turistami. Ale v poslednej dobe dochádza k stieraniu hraníc medzi lesným domovom medveďov a ľuďmi v zabývaných oblastiach.
Podľa úradov sa viac ako polovica tohtoročných útokov odohrala v blízkosti ľudských obydlí alebo priamo v nich. Pätina obetí navyše podnikla preventívne opatrenia na odplašenie medveďov, ako je napríklad nosenie zvončekov.
Začiatkom októbra napadol medveď počas jediného dňa šesť osôb v mestskej oblasti prefektúry Akita, vrátane 80-ročnej ženy a školáčky čakajúcej na autobusovej zastávke. Tri útoky sa odohrali v štvrti v blízkosti obchodov, domov a nemocnice.
Minister životného prostredia Šintaró Itó vyzval obyvateľov, aby zodpovedne likvidovali zvyšky potravín z domácnosti a nevyhadzovali ich do košov, kde môžu lákať hladné medvede. Zároveň by mali starostlivo dbať na zatváranie vchodových dverí do domov. Farmári by podľa ministra nemali nechávať na zemi opadané ovocie.
Japonská verejnoprávna televízia NHK nedávno odvysielala program s radami, čo robiť v prípade stretnutia s medveďom. Ľudia by mali nosiť odpudzujúci sprej, za žiadnych okolností sa nepokúšať nadviazať s medveďom očný kontakt a nesnažiť sa pred ním utiecť. Obchody zároveň hlásia nárast predaja pomôcok, ktoré majú medvede zastrašiť, vrátane zvončekov alebo píšťaliek, a tiež prenosných vysielačiek.
Ľudia v tomto roku v Japonsku ohlásili na 15-tisíc pozorovaní medveďov, čo je takmer štvornásobok v porovnaní so štyrma tisícmi za rovnaké obdobie minulého roka.
Ochrancovia prírody uvádzajú, že počet medveďov v Japonsku rastie. Podľa posledných odhadov v krajine teraz žije 44-tisíc medveďov ušatých, zatiaľ čo v roku 2012 bol ich počet odhadovaný na 15-tisíc.
Tento údaj nezahŕňa ostrov Hokkaidó, kde teraz žije asi 11 700 ussurijských medveďov, ktorých populácia sa od roku 1990 viac ako zdvojnásobila.