Najmenej 32 baníkov zahynulo pri požiari uhoľnej bane pri kazašskom meste Karaganda a ďalších 14 je stále nezvestných, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Podľa vlastníka bane, kazašskej pobočky spoločnosti ArcelorMittal so sídlom v Luxembursku, požiar zrejme spôsobil výbuch metánu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil na 29. októbra štátny smútok.
"K 16.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) boli v bani nájdené telá 32 ľudí, pátranie po 14 baníkoch pokračuje," oznámilo v tlačovej správe kazašské ministerstvo pre mimoriadne situácie. V bani, ktorá leží asi 200 kilometrov cesty autom juhovýchodne od metropoly Astany, bolo v čase nešťastia 252 baníkov, z ktorých 206 sa podarilo dostať na povrch.
Spoločnosť ArcelorMittal Temirtau vlastní v Kazachstane 15 uhoľných baní a jednu zlatú baňu. Agentúra Reuters uviedla, že Tokajev v reakcii na najnovšie banské nešťastie vyjadril sústrasť rodinám obetí a vláde zakázal pokračovať v investičnej spolupráci s touto dcérskou spoločnosťou ArcelorMittal. Vláda zároveň uviedla, že dokončuje dohodu o znárodnení spoločnosti, ktorá prevádzkuje najväčšiu oceliareň v krajine.
"ArcelorMittal tiež môže potvrdiť, ako predtým uviedla kazašská vláda, že obe strany rokujú o budúcnosti Arcelormittal Temirtau a nedávno podpísali predbežnú dohodu, ktorá odovzdá vlastníctvo Kazachstanu," uviedla spoločnosť.
Kabinet v Astane už minulý mesiac vyjadril svoju nespokojnosť s tým, že ArcelorMittal po sérii smrteľných nehôd nesplnila svoje investičné záväzky, nezlepšila vybavenie a nezabezpečila lepšiu bezpečnosť pracovníkov. Uviedol tiež, že rokuje s potenciálnymi investormi, ktorí by majetok Arcelormittal v Kazachstane prevzali, píše Reuters. Tokajev dnes firmu označil "za najhoršiu spoločnosť v histórii z hľadiska spolupráce s vládou".
Agentúra TASS pripomenula, že v auguste tohto roku si požiar v inej bani spoločnosti ArcelorMittal Temirtau v Kazachstane vyžiadal niekoľko mŕtvych, keď začal horieť pásový dopravník.
Spoločnosť ArcelorMittal je najväčším producentom ocele na svete, závody má v niekoľkých desiatkach krajín sveta. Firma dlho vlastnila výrobu ocele v Ostrave, kým ju predala britskej skupine Liberty Steel, ktorej súčasťou je podnik s novým názvom Liberty Ostrava od roku 2019.