Nemocnice v celom Pásme Gazy zháňajú palivo, aby udržali v chode jednotky intenzívnej starostlivosti a mohli pokračovať v záchrane životov za neustáleho prílevu zranených pacientov.
Vážny nedostatok ďalších zásob, vrátane ventilátorov, v súčasnosti núti lekárske tímy uprednostňovať životy tých, ktoré možno určite zachrániť, pred ťažkými prípadmi, ktoré si vyžadujú komplexnú starostlivosť, povedal agentúre AP doktor Muhammad Kandíl, ktorý pracuje v nemocnici Násir v meste Chán Júnis.
Musia si vybrať, kto prežije
"Je to srdcervúce," povedal Kandíl. "Keď k nám každý deň príde desať ťažko zranených pacientov, musíme si vystačiť možno s tromi alebo piatimi lôžkami na jednotke intenzívnej starostlivosti, ktorá sú k dispozícii. Musíme si vybrať, kto musí čeliť smrti, alebo či ich zvládneme na bežných oddeleniach, alebo urobiť nejakú obmedzenú starostlivosť, pretože si ako lekársky tím myslíme, že medzi dvoma pacientmi v ohrození života musíme dať ventilátor tomu, ktorý má väčšiu šancu, že sa do 24 hodín zlepší, "dodal.
Mnohé oddelenia v nemocnici sú ponorené do tmy, pretože zdravotnícky personál povoľuje elektrinu len na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde bez nej pacientom hrozí smrť.
V piatok nemocnica čerpala z posledných zásob paliva, ale v sobotu sa jej podarilo získať ďalšiu nádrž z existujúcich zásob Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe, povedal Kandiel. "Toto množstvo by malo vystačiť na tri až päť dní," dodal.
Hrozí katastrofa
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy uvádza, že denná spotreba zdravotníckeho materiálu počas vojny zodpovedá mesačnej spotrebe pred ozbrojeným konfliktom.
V správe sa uvádza, že "hrozí bezprostredná katastrofa verejného zdravia" v súvislosti s masovým vysídlením, preplnením úkrytov a poškodením vodohospodárskej a hygienickej infraštruktúry.
Do Pásma Gazy v sobotu dorazilo prvých 20 kamiónov naložených humanitárnou pomocou, vrátane potravín a zdravotníckeho materiálu, ktorým bol povolený prejazd cez hraničný priechod Rafáh z Egypta. Nedoviezli však pohonné hmoty, pretože Izrael odmietol povoliť dovoz palív.
Izrael vedie vojnu proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré na neho 7. októbra prekvapujúco zaútočilo a zabilo pritom vyše 1400 ľudí. Odvetné izraelské bombardovanie si podľa palestínskych úradov vyžiadalo viac ako 4300 obetí a vyše 13.500 zranených.
Pri izraelskom útoku na mesto Chán Júnis na juhu Pásma Gazy dnes bolo zabitých najmenej 11 Palestínčanov a ďalšie desiatky utrpeli zranenia, uviedla stanica Al-Džazíra s odvolaním sa na palestínsku agentúru WAFA.
Podľa palestínskych médií izraelské bombardovanie zasiahlo kaviareň. Chán Júnis je miestom, kam sa uchyľujú ľudia vysídlení zo severu Pásma Gazy. Záchranné tímy a občania po obetiach stále pátrajú.