Väčšine úmrtí spôsobených ničivými záplavami v Líbyi sa dalo zabrániť, ak by tamojšie systémy včasného varovania a krízového riadenia fungovali správne, upozornila vo štvrtok Svetová meteorologická organizácia (WMO), uvádza agentúra AFP.
S lepšie fungujúcou koordináciou "mohli (úrady) vydať výstrahy a orgány krízového riadenia by boli schopné vykonať evakuáciu ľudí," uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas novinárom v Ženeve. Ak by došlo k zmienenej evakuácii, počet obetí by bol podľa neho oveľa nižší.
Chýbajúce predpovede počasia, šírenie informácií a systém včasného varovania podľa Taalasa značne prispeli k rozsahu katastrofy. Ako uviedol, v dôsledku roky trvajúceho konfliktu a krízy v tejto severoafrickej krajine bola štátna meteorologická pozorovacia sieť "veľmi poničená".
Búrka Daniel zasiahla východnú časť Líbye v nedeľu. V dôsledku búrky sa tam pretrhli dve priehrady a zničili štvrtinu mesta Darna. Podľa starostu tohto mesta mohlo prísť o život až 18-tisíc až 20-tisíc ľudí.
Miestne úrady zatiaľ celkovo potvrdili približne 5 500 úmrtí, zatiaľ čo zhruba 9-tisíc ľudí je stále nezvestných. Len v samotnej Darne záplavy pripravili o strechu nad hlavou najmenej 30-tisíc obyvateľov, uvádza agentúra AP.
Líbyjské Národné meteorologické stredisko (NMC) vydalo včasné výstrahy pred extrémnym počasím 72 hodín vopred a e-mailom informovalo vládne orgány, aby prijali preventívne opatrenia.
Podľa WMO však "nie je jasné, či (varovania) boli rozoslané efektívne". Agentúra OSN podotkla, že hoci kedysi existovala v celej Líbyi úzka spolupráca medzi meteorologickými službami a úradom pre zvládanie katastrof, v súčasnosti už tomu tak nie je.