Etiópia dokončila plnenie obrej priehrady na Modrom Níle. V nedeľu to oznámil jej premiér Abiy Ahmed. Proti projektu, ktorý Etiópia považuje za kľúčový pre svoj hospodársky rozvoj, sa dlhodobo stavajú dve krajiny ležiace nižšie po prúde afrického veľtoku: Egypt a Sudán.
Egypt v nedeľu napustenie priehrady odsúdil ako jednostranný a nezákonný krok. "Naplnenie priehrady bez súhlasu dvoch krajín ležiacich nižšie po prúde rieky (Egypta a Sudánu) je nezákonné," uviedlo podľa agentúry AFP egyptské ministerstvo zahraničia.
Ambície vo vývoze elektriny
Výstavba projektu v hodnote okolo štyroch miliárd dolárov začala v roku 2011. Elektráreň, ktorá má mať kapacitu cez šesťtisíc megawattov, je kľúčovou súčasťou plánu Etiópie stať sa najväčším africkým vývozcom elektriny, napísala agentúra Reuters.
Modrý Níl je spolu s Bielym Nílom zdrojom Nílu. Obe rieky sa stekajú v Sudáne, odkiaľ Níl tečie ďalej do Egypta. Zhruba 85 percent vody prúdiacej v rieke je z Etiópie a Sudán s Egyptom sa obávajú, že priehrada zníži množstvo vody prúdiacej do ich krajín.
Etiópia, Egypt a Sudán o projekte už dlhú dobu rokujú. V júli sa egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí a etiópsky premiér zhodli na pláne na dokončenie dohody týchto troch krajín ohľadom naplnenia priehrady a podmienok jej prevádzky, čo signalizuje prielom v rozhovoroch.
Skomplikovanie rokovaní
Podľa Káhiry však naplnenie priehrady ďalšie rokovania skomplikuje. "Rokovania, ktoré boli nedávno obnovené s cieľom dosiahnuť počas štyroch mesiacov dohodu, prístup Etiópie ohrozuje," uviedlo egyptské ministerstvo zahraničia.
Veľká priehrada etiópskeho znovuzrodenia sa nachádza asi pätnásť kilometrov od hraníc so Sudánom. Po dokončení sa bude jednať o najväčšiu vodnú nádrž a vodnú elektráreň v Afrike. Gravitačná hrádza bude vysoká 155 metrov a dlhá 1 780 metrov, plocha vodnej nádrže bude mať rozlohu 1 874 km štvorcových. To je vyše 53 krát viac než naša najväčšia Oravská priehrada.
Diplomatické problémy okolo priehrady sa svojho času pokúšala urovnať aj Amerika, ktorá sa v ére Donalda Trumpa postavila na stranu Egypta a pozastavila časť finančnej pomoci Etiópii. „Skončí to tým, že Egypt vyhodí tú priehradu do vzduchu. Povedal som to a hovorím to nahlas... vyhodí tú priehradu do vzduchu. Musí niečo urobiť,“ vyhlásil pred troma rokmi vtedajší šéf Bieleho domu.