Zatiaľ čo pre veľkú časť sveta sú už samozrejmosťou denné predpovede počasia, väčšina z 1,3 miliardy obyvateľov Afriky nevie, či má čakať suchá, či záplavy. Pre veľkú časť obyvateľov tohto kontinentu sú pritom tieto informácie oveľa dôležitejšie ako pre mnohých Európanov, ktorí sa podľa nich rozhodujú, či si zoberú do práce dáždnik.
V celej Afrike sú len asi štyri desiatky radarových zariadení na sledovanie počasia, zatiaľ čo v Európe ich je 345 a v Severnej Amerike na 290, informovala dnes agentúra AP s odvolaním sa na údaje Svetovej meteorologickej organizácie.
Aj tento problém, teda nedostatočné vybavenie na sledovanie a dlhodobejšie predpovede počasia, bude jednou z tém prvého afrického klimatického summitu, ktorý od pondelka do stredy hostí Keňa a spoluorganizuje Africká únia. Zlepšenie predpovedí počasia by pomohlo najmä v kľúčovej oblasti - poľnohospodárstve. "Nemá zmysel investovať napríklad do malých fariem, keď ich povodne jednoducho odplavia," citovala agentúra AP Asafa Tzachora z Cambridgeskej univerzity.
Kľúčovou témou summitu bude financovanie a investície, ktoré majú pomôcť Afrike adaptovať sa na klimatické zmeny. Tento kontinent následky klimatických zmien, ako sú dlhodobé sucha, či naopak záplavy, trpí najviac, pritom na svetových emisiách skleníkových plynov sa podieľa najmenej, len asi štyrmi percentami. Africké krajiny navyše musia veľkú časť rozpočtov dávať na splácanie dlhov, takže im veľmi neostáva na boj proti klimatickým zmenám.
Generálny tajomník OSN António Guterres sa chce na africkom summite zaoberať "dvoma palčivými nespravodlivosťami klimatickej krízy". Tou prvou je, že africké krajiny ku globálnemu otepľovaniu takmer neprispievajú, a napriek tomu sú v prvej línii búrok, sucha a záplav. Druhým problémom, ktorý chce Guterres riešiť, je veľké zadlženie afrických krajín a vysoké úrokové sadzby.
Afrika má tiež druhé najväčšie "pľúca planéty", konžské dažďové pralesy, a najväčšie prírodné zdroje obnoviteľných zdrojov energie. Keňa, ktorá summit hostí, z nich vyrába asi 90 percent elektriny. Prístup k elektrine má ale len asi polovica obyvateľov subsaharskej Afriky.
Na záver afrického klimatického summitu by sa mala prijať nairobská deklarácia, ktorá má obsahovať záväzky týkajúce sa obnoviteľných energií, udržateľného poľnohospodárstva či ochrany pralesov. Poslúži potom ako základ pre rokovania na konferencii OSN o zmene klímy COP28, ktorá sa uskutoční koncom roka v Dubaji.