Francúzsky veľvyslanec v Nigérii zostane v tejto stredoafrickej krajine napriek tlaku lídrov nedávneho prevratu. Podľa agentúry AFP to dnes oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron v prejave k diplomatom. Macron tiež zopakoval svoju podporu zvrhnutému demokraticky zvolenému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi, ktorého rozhodnutie nerezignovať označil za odvážne.
Junta, ktorá 26. júla prevzala v Nigeri moc a odvtedy väznená Bazouma v prezidentskom paláci, si z Francúzska, bývalej koloniálnej mocnosti, urobila svoj obľúbený terč, poznamenala AFP.
V piatok večer vyhostila francúzskeho veľvyslanca Sylvaina Ittého a dala mu na opustenie krajiny 48 hodín a vypovedala tiež vojenské dohody medzi Niamey a Parížom. Macron ale dnes oznámil, že Itté vo funkcii zotrvá.
Macron dnes tiež ocenil prácu francúzskych diplomatov, ktorí pracujú v ťažkých podmienkach, a spomenul najmä situáciu v Nigeri.
"Francúzsko a jej diplomati boli v posledných mesiacoch konfrontovaní s obzvlášť ťažkými situáciami v niektorých krajinách, či už v Sudáne, kde Francúzsko postupovalo príkladne, alebo práve v Nigeri, a ja zdravím vášho kolegu a vašich kolegov, ktorí počúvajú zo svojich postov," povedal francúzsky prezident v prejave k veľvyslancom na ich výročnom zasadnutí.
Tisíce ľudí, ktorí podporujú štátny prevrat, demonštrovali v nedeľu blízko francúzskej vojenskej základne v Niamey a držali transparenty požadujúce odchod francúzskych vojsk.
Francúzsko však zaujíma pevný postoj a vojenský režim neuznáva. Francúzske ministerstvo zahraničia v piatok večer uviedlo, že "pučisti nemajú žiadnu právomoc" požadovať odchod veľvyslanca.
Paríž tiež podporuje Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) v prípadných krokoch smerujúcich k obnoveniu ústavného poriadku v Nigeri. Vojenská vláda už uviedla ozbrojené sily do stavu najvyššej pohotovosti kvôli hroziacej intervencii síl ECOWAS.