Situácia v Slovinsku sužovanom povodňami sa pozvoľna upokojuje, začína upratovanie zatopených území a sčítanie škôd. K trom vrtuľníkom zo zahraničia, ktoré už v pondelok pomáhali nad ohrozenými oblasťami, pribudne dnes ešte ukrajinský, španielsky a dva rakúske. Tisíce ľudí sú bez pitnej vody, na viacerých miestach prasklo vodovodné potrubie. Ťažkosti robia aj výpadky elektrického prúdu, informoval dnes spravodajský portál 24ur.
VIDEO: Zábery z dronu ukazujúce povodne v Slovinsku
Noc sa v Slovinsku zaobišla bez výdatných zrážok, ráno bolo chladno a lokálne prehánky by popoludní mali zasiahnuť len sever krajiny, predpovedá podľa slovinskej agentúry STA Agentúra životného prostredia Slovinska. Prietok úplnej väčšiny riek bude podľa posledných údajov klesať. V celej krajine však naďalej hrozia zosuvy pôdy.
Slovinský premiér Robert Golob spomenul možnosť výstavby náhradného ubytovania v najhoršie postihnutých oblastiach. Povodne podľa neho postihli 147 obcí. "Obec by poskytla pozemky, vybavila ich inžinierskymi sieťami a následne by štát postavil zariadenie pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou," uviedol Golob. Štát by postavil panelové domy, podobne ako pri rekonštrukcii po zemetrasení v bývalej Juhoslávii, napísal server 24ur.
Vláda už v sobotu podľa premiéra Goloba previedla prvých desať miliónov eur na pomoc pre Červený kríž a Charitu. Tohtoročný 14. august vyhlásil Golob dňom solidarity, keď majú ľudia pomáhať svojim susedom a priateľom, bude pravdepodobne tiež dňom voľna.
V pondelok vznikla špeciálna online aplikácia Poplave 2023, kde môžu ľudia ponúkať pomoc, ako materiálnu, tak fyzickú. K dnešnému ránu už pomoc ponúklo vyše 10-tisíc ľudí.
V poškodených osadách, dedinách a mestách sa pomaly darí obnovovať prívod elektriny, ale obyvateľov ďalej ohrozujú zosuvy pôdy. Jedno z najnebezpečnejších miest je v osade Koroška Bela na severozápade Slovinska, zosuv ohrozuje dvetisíc ľudí. V Mežici na severe Slovinska bolo zničených všetkých osem mostov, pomoc popri dobrovoľníkoch ponúkol aj súkromný podnikateľ, ktorý má 20 bagrov. V obci Črna na Koroškom pomáha slovinská armáda, 200 hasičov z iných krajov a 20 horských záchranárov, píše portál 24ur.