Británia spolupracuje s Tureckom na obnove čiernomorských obilných dohôd, povedal dnes v telefonáte britský premiér Rishi Sunak ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Kremeľ naopak dnes vyhlásil, že návrat k dohodám v tejto chvíli nie je možný, keďže ruské záujmy v zmluvách "nie sú brané do úvahy", píše agentúra Reuters.
Sunak v telefonáte tiež povedal, že ho "zdesilo", aké škody napáchali pondelkové ruské útoky v ukrajinskej Odese, pri ktorých boli zničené sklady s obilím a sedem ľudí utrpelo zranenia. Británia bude podľa Sunaka ruské činy naďalej odsudzovať na pôde Organizácie Spojených národov (OSN).
Ruská armáda v posledných dňoch podľa ukrajinských úradov častejšie útočí na ukrajinskú infraštruktúru spojenú s vývozom obilia.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes zopakoval, že Rusko sa k obilným dohodám vráti, ak sa budú brať do úvahy ruské požiadavky. Moskva tvrdí, že nebola napĺňaná tá časť dohôd týkajúcich sa okrem iného vývozu ruských hnojív. Hovorca ukrajinskej rozviedky Andrij Jusov dnes podľa agentúry Unian obvinil Rusko, že odstúpenie od dohôd plánovalo dlho pred jeho formálnym oznámením s cieľom znížiť množstvo vyvezeného obilia z Ukrajiny.
Moskva svoju účasť na dohodách pozastavila po viac ako roku. Zmluvy sprostredkované OSN a Tureckom umožňovali napriek bojom na Ukrajine vyvážať desiatky miliónov ton poľnohospodárskych komodít z ukrajinských prístavov v Čiernom mori. Časť dohôd sa týkala vývozu ruských potravín a hnojív, podľa Moskvy však export jej produktov limitujú okrem iného sankcie vo finančnom sektore. Rusko tak z dohôd nemôže ťažiť naplno.
Ruská invázia na Ukrajinu vlani vo februári vyvolala celosvetový nárast cien potravín, ktorý sa prejavil predovšetkým v chudobnejších častiach sveta. Peskov dnes uviedol, že vývoz obilia bude témou nadchádzajúceho rusko-afrického summitu v Petrohrade.