Ruskí vedci zaobstarali z dronu nové zábery Batagajského krátera. Najväčšia prepadlina v permafroste na svete sa kvôli stúpajúcim teplotám neustále rozrastá, čo podľa vedcov naznačuje neradostnú budúcnosť sibírskej tundry.
Prepadanie pôdy sa bude zrýchľovať
Sto metrov hlboká diera sa nachádza asi 660 kilometrov severovýchodne od mesta Jakutsk na ruskom Ďalekom východe. Pôda sa tu prvýkrát začala prepadať na konci 60. rokov, keď bol v okolí vyrúbaný les.
„Miestni tomu hovoria jednoducho prepadlina. Vznikla najprv ako roklina, ale potom sa počas topenia za horúcich slnečných dní začala rozširovať,“ povedal agentúre Reuters vedec Erel Stručkov. Niektorí miestni termokras nazývajú „brána do podsvetia“ a všímajú si, že sa postupne rozširuje. Podľa vedcov približne o desať metrov ročne.
„Pred dvoma rokmi bol okraj diery asi dvadsať až tridsať metrov od tejto cesty. Dnes je oveľa bližšie,“ ukazuje Stručkov. Prepadanie pôdy sa navyše bude zrýchľovať. Rusko sa otepľuje aspoň 2,5-krát rýchlejšie ako zvyšok sveta, trvalo zamrznutá pôda sa rýchlo topí, a uvoľňujú sa z nej skleníkové plyny, čo ďalej urýchľuje otepľovanie planéty.
Otepľovanie klímy
„S rastúcou teplotou môžeme očakávať, že sa kráter bude rozširovať rýchlejšie. To povedie v nasledujúcich rokoch k ďalšiemu otepľovaniu klímy. V budúcnosti uvidíme stále viac a viac týchto mega-prepadlín, pokiaľ nebude všetok permafrost preč,“ myslí si Nikita Tananajev z Melnikovovho inštitútu permafrostu v Jakutsku.
Topenie permafrostu už dnes ohrozuje mestá a obce po celom severe a severovýchode Ruska. Je to problém, ktorý ruskej ekonomike spôsobuje stámiliardové škody. Na nestabilnej pôde sa prepadajú domy, cesty sa krútia a praskajú plynovody. Rozsiahle požiare, ktoré sa v posledných sezónach stávajú intenzívnejšími, problém ešte zhoršujú.