USA potvrdili, že ich vojak bez povolenia prekročil demarkačnú líniu oddeľujúcu Severnú a Južnú Kóreu a bol zrejme zadržaný. Obavy vyjadril aj americký prezident. Podľa amerických médií bol vojak z disciplinárnych dôvodov na ceste do Spojených štátov, ale z letiska sa mu podarilo vrátiť a pripojiť sa k exkurzii turistov do demilitarizovanej zóny.
Pridal sa k turistom
„Spolupracujeme so severokórejskou armádou na vyriešení tohto incidentu,“ uviedlo Veliteľstvo OSN, ktoré na spoločnú hranicu pri dedine Panmunjom dohliada.
Web BBC uvádza, že vojak sa volá Travis King, v armáde bol od roku 2021 a čelil disciplinárnemu konaniu. Dvadsaťtriročný muž bol totiž vyšetrovaný kvôli napadnutiu zo septembra 2022, kvôli ktorému si odpykal dva mesiace v juhokórejskom väzení. Prepustený bol 10. júla a mal odletieť späť do USA.
Na letisku v Incheone síce prešiel bezpečnostnou kontrolou, ale podarilo sa mu odísť a pripojiť sa k skupine turistov mieriacich na prehliadku demilitarizovanej zóny.
Nemenovaný svedok zo skupiny, ku ktorej sa muž pripojil, stanici CBS News povedal, že vojak sa hlasno smial a vbehol medzi budovy v smere k hranici s KĽDR.
„Najskôr som si pomyslel, že ide o zlý vtip, ale potom sa nevrátil a uvedomil som si, že to nebol vtip,“ povedal svedok. "Bolo to na ceste späť k autobusu, šli sme k jednému z kontrolných stanovíšť, niekto povedal, že nás išlo 43 tam a 42 späť," dodal svedok.
Šéf Pentagonu Lloyd Austin na utorkovom tlačovom brífingu vyjadril obavu o vojaka. „Veľa sa toho stále pokúšame zistiť,“ povedal Austin.
"Domnievame sa, že je vo väzbe a pozorne to sledujeme a skúmame situáciu a pracujeme na informovaní príbuzných vojaka," povedal minister obrany. Prezident Biden podľa Reuters odpovedal kladne na otázku, či má o vojaka v KĽDR obavy.
Kingova matka pre ABC News povedala, že armáda ju o zadržaní jej syna informovala. Dodala, že so synom hovorila naposledy pred niekoľkými dňami. Povedal jej, že sa už čoskoro vráti na svoju základňu vo Fort Bliss v Texase. „Chcem len, aby sa vrátil domov do Ameriky,“ vyhlásila.
Tresty, mučenie a smrť
BBC pripomína, že od roku 1996 Severná Kórea zadržala najmenej 20 občanov USA. Asi najznámejším prípadom je zadržanie študenta Otta Warmbiera, ktorý bol v Pchjongjangu s ďalšími študentmi na zájazde. Za manipuláciu s plagátom na hoteli bol odsúdený na 15 rokov nútených prác. Prepustený do USA bol v roku 2017, kam ho previezli v kóme. Krátko potom zomrel.
Od incidentu s Warmbierom zakazuje americké ministerstvo zahraničia občanom USA vstupovať do Severnej Kórey kvôli vážnemu riziku zatknutia a dlhodobého zadržiavania.
Známy je aj prípad Charlesa Jenkinsa, ktorý do Severnej Kórey zbehol v roku 1965 z obáv, že by mohol byť poslaný bojovať do Vietnamu. Dúfal, že raz bude môcť požiadať o azyl v ZSSR a odtiaľ sa vrátiť do USA. To sa však nestalo.
V roku 1980 ho Severokórejčania prinútili oženiť sa s unesenou Japonkou Sogaovou, ktorá bola do KĽDR zavlečená na výcvik špiónov. V roku 2002 umožnil Pchjongjang Sogaovej odísť do Japonska, kam o dva roky neskôr mohol odcestovať aj Jenkins. Zomrel v roku 2017.
Severná a Južná Kórea zostávajú od vojny z rokov 1950-1953 technicky vo vojnovom stave, pretože konflikt skončil len prímerím, nie podpisom mierovej zmluvy. Utorkový incident sa stal v citlivej dobe napätia na Kórejskom polostrove, keď do juhokórejského Pusanu priplávala americká jadrová ponorka, zatiaľ čo KĽDR stále častejšie testuje rakety schopné niesť jadrové hlavice.