Európsky parlament schválil v stredu plán lepšej pripravenosti na budúce zdravotné krízy. Po preskúmaní reakcie na pandémiu covidu žiada posilnenie Európskej zdravotnej únie a zvýšenie odolnosti národných zdravotníckych systémov, uvádza sa v tlačovej správe europarlamentu.
Osobitný výbor Europarlamentu pre pandémiu ochorenia COVID-19 vypracoval analýzu dopadov pandémie, v ktorej zhodnotil účinnosť opatrení Európskej únie a členských štátov a pripravil odporúčania na riešenie zistených nedostatkov, informuje spravodajca TASR.
Výbor hodnotil nielen vplyv na systémy zdravotnej starostlivosti a očkovaciu kampaň, ale aj širší sociálno-ekonomický dosah, vplyv na právny štát a demokraciu a medzinárodnú reakciu na pandémiu.
Europarlament v stredu túto správu schválili - za bolo 385 poslancov, 193 bolo proti a 63 sa zdržalo hlasovania.
Medzi kľúčové návrhy, ktoré vypracoval výbor COVI, patrí posilnenie strategickej autonómie Európskej únie v oblasti liekov, transparentnosť spoločného obstarávania a silnejší parlamentný dohľad nad právnymi predpismi týkajúcimi sa núdzových situácií, a to na úrovni celej Európskej únie i v jednotlivých členských krajinách.
V ďalšej fáze by mala Európska komisia na základe návrhov poslancov pripraviť konkrétne opatrenia.
"Ukázalo sa, že Európa potrebuje nielen nástroje na vypracovanie dlhodobých politík...., ale musí byť tiež pripravená konať rýchlo, účinne a v záujme každého Európana," uviedla predsedníčka výboru COVI, belgická poslankyňa Kathleen Van Bremptová.