Americký prezident Joe Biden už netrpezlivo čaká na vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie a plne ho podporuje. Povedal to švédskemu premiérovi Ulfovi Kristerssonovi, ktorého dnes prijal v Bielom dome. Obaja lídri rokovali tiež o podpore Ukrajiny, uviedla agentúra AFP.
Kristersson v Oválnej pracovni Bieleho domu pred novinármi sedel vedľa Bidena. Povedal, že si americkej podpory váži a dodal, že "Švédsko má čím prispieť". Pri neskoršom vystúpení pred novinármi dodal, že summit Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse na budúci týždeň by bol vhodnou príležitosťou na dokončenie vstupu Švédska do NATO. Na tom sa zhodnú aj s americkým prezidentom.
Rozhodnutie je na Turecku
"Obaja tiež vieme, že len Turecko môže urobiť rozhodnutie za Turecko," povedal.
Švédsko spoločne s Fínskom o vstup do NATO požiadalo v minulom roku. V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu tým obe severské krajiny ukončili dlhotrvajúcu politiku obrannej diplomatickej neutrality. Prístup nového člena do aliancie však musia schváliť všetci jej členovia a v prípade Švédska tak zatiaľ neurobilo Turecko a Maďarsko.
Maďarský premiér Viktor Orbán už Kristerssonovi poskytol uistenie, že maďarský parlament nebude vstup Švédska do aliancie zdržiavať. Maďarská opozícia však na konci júna uviedla, že ratifikácia švédskej žiadosti o vstup do NATO nie je na programe zasadnutia parlamentu pred letnou pauzou. Parlament rokuje naposledy pred letnými prázdninami tento týždeň. Nie je tak jasné, kedy maďarskí zákonodarcovia o veci rozhodnú.
Kroky správnym smerom
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v telefonáte s holandským premiérom Marekom Ruttom uviedol, že Švédsko urobilo kroky správnym smerom, napríklad schválením prísnejšej protiteroristickej legislatívy. Podľa neho však priaznivci Strany kurdských pracujúcich a ďalších organizácií, ktoré Ankara považuje za teroristické, naďalej môžu voľne organizovať vo Švédsku demonštrácie.
"To marí prijaté kroky," uviedol Erdogan. Ankara Štokholm tiež kritizuje za to, že umožňuje aktivistom proti islamu páliť korán na verejných priestranstvách.
Zatiaľ nie je isté, či Turecko svoj postoj zmení pred nadchádzajúcim summitom NATO vo Vilniuse, ktorý sa začína 11. júla, uviedla agentúra Reuters. V Bruseli sa vo štvrtok stretnú zástupcovia NATO, Švédska a Turecka, aby sa na rokovaní pokúsili nájsť riešenie vyhovujúce všetkým stranám.