Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk dnes vyzval Tunisko, aby prestalo prenasledovať nezávislých novinárov a ohrozovať slobodu médií. Podľa neho sa krajina vedená prezidentom Kaísom Saídom snaží kritických novinárov zastrašiť a kriminalizovať. Türkov úrad zdokumentoval 21 prípadov porušovania ľudských práv, ktoré sa týkali práve žurnalistov, napísala agentúra Reuters.
"Tvrdý zásah voči sudcom, politikom, lídrom odborov, podnikateľom a zástupcom občianskej spoločnosti zo začiatku tohto roka sa v poslednom čase rozšíril a smeruje na nezávislých novinárov, ktorí čelia čoraz intenzívnejšiemu zastrašovaniu, ktoré im bráni v práci," uviedol vysoký komisár vo vyhlásení. "Vyzývam Tunisko, aby zmenilo kurz," doplnil.
Tuniský syndikát novinárov tvrdí, že potláčanie slobody slova a médií začalo po tom, ako prezident Saíd začal pred dvoma rokmi podnikať kroky, ktoré postupne sústredili do jeho rúk čoraz väčšiu moc. V roku 2021 pozastavil činnosť vtedajšieho parlamentu a vlani v júni nechal schváliť v referende ním navrhnutú ústavu, ktorá posilnila jeho právomoci. Tohtoročné parlamentné voľby s rekordne nízkou účasťou väčšina strán bojkotovala a po protestoch, ktoré nasledovali, polícia zadržala dve desiatky lídrov opozície a ďalších ľudí kritických k prezidentovi, vrátane majiteľa najpopulárnejšej tuniskej rozhlasovej stanice Mosaique FM.
Jednou zo zadržaných bola aj známa predstaviteľka opozičnej koalície Fronta národnej spásy Chaima Issaová, ktorá má byť podľa dnešného rozhodnutia sudcu prepustená z väzenia. Aktivistka, už médiá označili za Saídovu prvú politickú väzenkyňu, čelí obvineniu zo spiknutia a čaká ju súd. Vo štvrtok súd nariadil po dvoch dňoch v cele prepustenie novinára Zijáda Heního, ktorý bol zatknutý kvôli údajnej urážke prezidenta.