Ukrajinská ofenzíva vykazuje prvé malé úspechy. Na hraniciach Doneckej a Záporožskej oblasti sa armáde podarilo oslobodiť prvých niekoľko dedín, rozhodujúca bitka však ešte len príde. Teraz ju čakajú hlavné obranné línie a zosilnené útoky ruského letectva.
"Mariňáci z Odesy v rámci protiofenzívnych akcií oslobodili dedinu Staroževe v Doneckej oblasti, ktorá bola okupovaná od marca 2022," oznámila v pondelok ráno námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Majlarová. Do starostlivo sledovaného zoznamu oslobodených obcí tak týždeň po začiatku ofenzívy pribudla ďalšia položka.
VIDEO: Ukrajinská ofenzíva
O deň skôr Ukrajinci dostali pod kontrolu ďalšie tri dediny na juhozápade Doneckej oblasti, ktoré ležia pozdĺž rieky Mokryje Jaly. Moskva úspechy protivníka zľahčuje, ale aj ruskí analytici priznávajú, že Ukrajinci v úseku označovanom ako Vremivský výstupok prekonali prvú vrstvu ruských defenzívnych línií.
„Je zrejmé, že sa ukrajinským ozbrojeným zložkám podarilo prelomiť prvú líniu ruskej obrany. Vstúpili do obce Neskučnoje, potom do Blagodatnoja a potom do Makarovky. Jednotky ruskej armády ustúpili na druhú líniu obrany. Dohromady sú tri,“ napísal na Telegram ruský komentátor Sergej Markov.
Prvé úspechy
Ruskí vojenskí korešpondenti ukrajinské úspechy pripisujú faktu, že cez víkend kvôli zlému počasiu nemohlo poriadne fungovať letectvo ani drony. Protivník sa podľa nich teraz pokúsi postupovať proti toku rieky Mokryje Jaly na juh k dedine Staromlynivka a zároveň dostať pod kontrolu vyššie položený terén pozdĺž rieky.
„Teraz je absolútne nevyhnutné, aby sme nepriateľa nepustili do Staromlynivky. V prípade úspechu ukrajinských ozbrojených síl sa situácia môže stať kritickou a ďaleko nebezpečnejšou, než sa teraz zdá,“ varoval vojnový bloger Semjon Pegov. Aj ďalší telegramoví publicisti varujú, že Ukrajinci postupujú juhovýchodne smerom na Mariupol.
Rusi preto počas pondelka podnikli letecké údery na oslobodené dediny, na rieke Mokryje Jaly navyše v nedeľu vyhodili do povetria malú priehradu južne od Staromlynivky. „Ruské vojská sa snažia zabrzdiť ofenzívu ukrajinskej armády zničením všetkých hydrotechnických zariadení,“ pripomenul nedávnu skazu Kachovskej priehrady na Dnepre ukrajinský publicista Jurij Butusov.
Obsadenie niekoľkých dedín na pomedzí Záporožskej a Doneckej oblasti možno v súčasnosti považovať predovšetkým za dôkaz, že sa dlho očakávaná protiofenzíva konečne skutočne rozbehli. Zatiaľ ide skôr o prvé úspechy prieskumu bojom, Ukrajincom sa podarilo pri rieke Mokryje Jaly nájsť slabšie miesto ruskej obrany.
Ako sa Rusi pripravili
To najhoršie ich však ešte len čaká. Hlavná línia ruskej obrany sa nachádza asi desať kilometrov ďalej na juh, za územím odpálenej priehrady. Ukrajinci navyše budú útočiť do kopca, pretože medzi ich súčasnými pozíciami a Mariupolom sa z holandskej stepi dvíha Priazovská výšina dosahujúca 320 metrov nad morom. To dáva ruskému delostrelectvu palebnú výhodu.
Ako dobre sa Rusi na ukrajinský nápor od jesene pripravili, ukazuje výsledok ofenzívnych akcií o osemdesiat kilometrov ďalej na západ pri meste Orichiv. Ukrajinci tu podľa overených záberov prišli o najmenej dva nemecké tanky Leopard 2 a štyri americké vozidlá bojovej pechoty Bradley.
"Bolo ich viac, než sme čakali," uviedol pre The Wall Street Journal tridsaťpäťročný veliteľ čaty 21. mechanizovanej brigády, ktorý sa nepodareného útoku zúčastnil. Obrnený konvoj najskôr vošiel na mínové pole a potom naň Rusi začali páliť z vrtuľníkov a diel.
Vývoj ofenzívy
Už v počiatku protiofenzívy sa tak ukazuje, že ukrajinská armáda vzhľadom na prevahu ruského letectva bude musieť zlepšiť prácu protivzdušnej obrany. „Ukrajina nemá nebo pod kontrolou. To je jednoducho realita,“ uviedol pre WSJ vojenský analytik Phillips O‘Brien a pripomenul, že v posledných dekádach sa žiadna armáda o útok na defenzívne línie bez vzdušnej prevahy nepokúšala.
Po prvom týždni ofenzívy sa zatiaľ dá konštatovať len to, že jej hlavná fáza ešte nezačala. Ukrajina síce už nasadila niektoré Leopardy 2 či západné bojové vozidlá pechoty, deväť až dvanásť brigád kompletne vyzbrojených západnou technikou ale ešte čaká na povel na útok.
Ruský ústup vo Vremivskom výstupku rozhodne nemožno označovať za prielom. Prvé línie obrany majú predovšetkým Ukrajincov zdržať natoľko, aby Rusi dokázali identifikovať miesto hlavného úderu a rozmiestniť tam rezervy. Vývoj ofenzívy, ktorá bude kľúčová pre ďalšiu západnú podporu Ukrajiny, tak určí až nasledujúce týždne.
„Vidíme pozitívny vývoj, ktorý už bol aj vizuálne potvrdený. Situácia Rusov sa kvôli pokračujúcim stratám horšia. Ale správy o veľkom prelome hlavnej defenzívnej línie sú predčasné,“ píše ukrajinský dôstojník publikujúci na Twitteri pod prezývkou Tatarigami UA.