Tvrdou kritikou postupov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) sa skončilo štvorročné šetrenie ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. FBI nemala pre preverenie prezidentskej kampane Donalda Trumpa "skutočné dôkazy" a príliš sa spoliehala na tipy, ktoré jej poskytli Trumpovi politickí oponenti, uviedol americký prokurátor John Durham, ktorý však nevzniesol žiadne obvinenia, informovala dnes agentúra AP.
Zhruba tristostranová správa opisuje rad chybných krokov FBI a ministerstva spravodlivosti, keď vyšetrovatelia v roku 2016 začali politicky výbušné vyšetrovanie toho, či sa Trump alebo jeho ľudia spolčili s Ruskom, aby ovplyvnili výsledok volieb.
V záveroch vyšetrovania zaznieva kritika na adresu FBI za to, že úrad začal plnohodnotné vyšetrovanie na základe "nespracovaných, neanalyzovaných a nepotvrdených spravodajských informácií". Rýchlosť, s akou tak urobil, bola podľa správy odchýlkou od normy.
Vyšetrovatelia mali tendenciu uprednostňovať informácie, ktoré podporovali ich názor, a naopak ignorovať alebo podceňovať tie, ktoré boli v rozpore s ich presvedčením, píše sa v správe.
"Neschopnosť FBI kriticky analyzovať informácie, ktoré boli v rozpore s naratívom o tajnom vzťahu medzi Trumpom a Ruskom, ktorý sa objavoval v priebehu celej akcie Crossfire Hurricane, je opäť veľmi znepokojujúca," uvádza sa v správe.
Dopad Durhamovej správy, hoci je voči FBI ostro kritická, pravdepodobne otupí prokurátorova vlastná minulosť a skutočnosť, že mnohé zo sedem rokov starých epizód, ktoré uvádza, už boli dôkladne vyšetrené osobitným vyšetrovateľom a bývalým šéfom FBI Robertom Muellerom. Ten nezistil, že by Trump či akýkoľvek iný Američan s Moskvou zámerne spolupracoval. FBI tiež už dávno oznámil desiatky nápravných opatrení. Napriek tomu Durhamove zistenia pravdepodobne zosilnia kontrolu tohto úradu v čase, keď sa Trump opäť uchádza o Biely dom.
Durham, bývalý prokurátor v Connecticute, bol v roku 2019 Trumpovým ministrom spravodlivosti Williamom Barrom vymenovaný krátko po tom, ako Mueller dokončil vyšetrovanie, ktoré Durham následne preveroval.
Durhamova správa predstavuje dlho očakávané vyvrcholenie vyšetrovania, o ktorom Trump a jeho spojenci tvrdili, že odhalia rozsiahle pochybenia federálnych úradov. Vyšetrovanie namiesto toho podľa AP prinieslo nevalné výsledky: prokurátori dosiahli priznanie viny od málo známeho zamestnanca FBI, a prehrali jediné dva trestné prípady, ktoré dostali na súd.