Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí podnietil obe strany konfliktu v Sudáne k podpísaniu deklarácie, ktorá má zaručiť bezpečný priechod humanitárnej pomoci. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Kým v Sudáne pokračujú boje, predstavitelia oboch znesvárených strán rokujú od soboty v saudskoarabskej Džidde o zabezpečení prímeria. O stretnutie sa zasadili Spojené štáty a Saudská Arábia.
Pokoj zbraní má byť podľa saudskoarabskej štátnej televízie "efektívny a krátkodobý". Sudánska armáda aj polovojenské Jednotky rýchlej podpory zdôrazňujú, že v Džidde nejde o mierové rokovania. Stretnutie sa podľa nich týka výlučne prímeria a humanitárnych záležitostí, uviedla televízia Al-Džazíra. Podľa nemenovaného saudskoarabského diplomata sa obe strany považujú za "schopné bitku vyhrať".
"Spojené štáty sa nevzdajú cieľa vrátiť Sudán na cestu k občianskej demokratickej vláde," uviedol dnes podľa agentúry Reuters šéf americkej diplomacie Antony Blinken. Dodal, že Washington v Džidde sa usiluje o rozšírenie prímeria a zaopatrenia humanitárnej pomoci.
Pri rokovaniach v Džidde navrhol šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Martin Griffiths obom stranám konfliktu, aby podporili "deklaráciu záväzkov". Má zaručiť bezpečný priechod humanitárnej pomoci. "Dúfa, že deklarácia bude schválená čo najskôr, aby sa operácia na zabezpečenie humanitárnej pomoci mohla rýchlo a bezpečne rozbehnúť," uviedol zástupca hovorcu OSN Farhan Haq.
Griffiths sa bezpečnú prepravu personálu a humanitárnej pomoci, ktorú napriek prísľubom znepriatelenej strany neboli schopní zabezpečiť, snažil vyjednať už pri návšteve Sudánu minulý týždeň. V dôsledku bojov a rabovania v krajine prišlo o život niekoľko humanitárnych pracovníkov a boli rozkradnuté zásoby potravín pre ľudí v núdzi v hodnote niekoľkých miliónov dolárov.
Boje medzi armádou a polovojenskými RSF zachvátili Sudán v polovici apríla. Doteraz si podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vyžiadali 604 obetí a viac ako 5000 ľudí bolo zranených. Viac ako 700.000 ľudí bolo podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu kvôli konfliktu nútených opustiť domovy. Zatiaľ podľa IOM nie je jasné, či utečenci smerujú k hraniciam, cez ktoré už z krajiny ušlo vyše 150-tisíc ľudí.