Veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk dnes na telegrame potvrdil, že ukrajinskí vojaci vo štvrtok nad Kyjevom zostrelili ruskú nadzvukovú strelu Kindžal. Využili na to protiraketový systém Patriot, ktorý Ukrajine poskytli západní spojenci. Ide o prvý prípad, kedy sa Ukrajincom túto ruskú strelu podarilo zlikvidovať, píšu ukrajinské médiá.
"Zdravím ukrajinský národ pri príležitosti historickej udalosti! Áno, zostrelili sme raketu Kinžal, ktorá ‘nemá sebe rovnú‘! Stalo sa to pri nočnom útoku 4. mája na nebi nad Kyjevskou oblasťou," napísal Oleščuk. Dodal, že raketu vystrelila stíhačka MiG-31K z územia Ruska.
Ešte v piatok ukrajinské vzdušnej sily informáciu o zostrelení Kindžalu popierali. Dnes Oleščuk uviedol, že "všetko má svoj čas" a že armáda nemôže zverejňovať informácie, ktoré by nepriateľ mohol využiť.
Facka Rusku
Strely Kinžal sú súčasťou mnohých hypersonických zbraní, ktoré ruský prezident Vladimir Putin predstavil v roku 2018, keď zároveň povedal, že môžu zasiahnuť takmer akékoľvek miesto na svete a vyhnúť sa protiraketovému štítu Spojených štátov. Ruská propaganda rakety Kindžal radí medzi takzvané zázračné zbrane.
Na Ukrajine Rusko Kindžaly použilo niekoľkokrát, podľa skorších informácií agentúry Unian napríklad pri vlaňajšom augustovom údere na vojenské objekty vo Vinnyckej oblasti. Velenie ukrajinských vzdušných síl v minulosti pripustilo, že dostupné prostriedky ukrajinskej protivzdušnej obrany neumožňovali tieto rakety efektívne odhaliť a zničiť.
Hypersonické zbrane sa pohybujú najmenej päťkrát rýchlejšie ako zvuk a sú vzhľadom na rýchlosť a manévrovacie schopnosti ťažko sledovateľné a zachytiteľné. Kindžal má podľa ruskej armády dolet 2000 kilometrov.
Ide jednu z najnovších a najmodernejších zbraní ruskej armády, píše agentúra AP, podľa ktorej môžu kindžaly ničiť aj ťažko opevnené ciele, ako sú podzemné bunkre alebo horské tunely.
Úspešné zostrelenie rakety Kinžal je preto podľa Oleščuka pre Rusko fackou.
Patrioty majú len pár dní
Ukrajina prevzala prvú dodávku rakiet Patriot koncom tohtoročného apríla. Neupresnila, koľko systémov má a kde ich rozmiestnila, ale Nemecko aj Spojené štáty uviedli, že Kyjevu poslali najmenej jeden systém. Holandsko poskytlo dva, ale nie je jasné, koľko ich je v súčasnosti v prevádzke. Každá batéria potrebuje na obsluhu a údržbu až 90 ľudí, ukrajinskí vojaci preto absolvovali rozsiahly výcvik.
Vysoko mobilné systémy Patriot sú schopné ničiť ciele do vzdialenosti až 150 kilometrov. Ciele dokážu zachytiť až do výšky 24 kilometrov a sledovať ich, aj keď sa pohybujú rýchlosťou až 2200 metrov za sekundu na vzdialenosť až 180 kilometrov.