Niekdajší nemecký kancelár Gerhard Schröder nemá nárok na kanceláriu v sídle Spolkového snemu. Dnes o tom rozhodol berlínsky správny súd, na ktorý sa Schröder vlani obrátil po tom, ako mu kvôli jeho kontroverzným väzbám na Rusko a ruského prezidenta Vladimira Putina rozpočtový výbor parlamentu odobral peniaze na kanceláriu a personál. Schröderovi, ktorý sa v Nemecku stal značne spornou postavou, pôvodne hrozilo aj vylúčenie z jeho domovskej sociálnej demokracie. Straníckemu postihu sa ale nakoniec vyhol.
Vlani v máji sa poslanci z rozpočtového výboru rozhodli odobrať Schröderovi časť jeho výsad, ktoré mu ako niekdajšiemu šéfovi nemeckej vlády patrili. Konkrétne prišiel o kanceláriu v sídle Spolkového snemu platenú z verejných peňazí a tiež o financovanie personálu, ktorý chod jeho úradu zabezpečoval. Dôchodok pre bývalých kancelárov a nárok na štátom platenú ochranku mu však zostali.
Poslanci svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že bývalý kancelár už neplní žiadne povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie. Schröder takýto postup rozpočtového výboru považoval za nezákonný a postup poslancov napadol na súde. Argumentoval tým, že jeho predchodcovia mali doživotný nárok na kanceláriu bez toho, aby sa skúmalo, či nejaké povinnosti vyplývajúce z ich funkcie plnia. Súd mu dnes ale za pravdu nedal.
Schröder, ktorý ako kancelár viedol nemeckú vládu v rokoch 1998 až 2005, v minulosti opakovane označil Putina za svojho priateľa a skutočného demokrata a aj po začatí ruskej invázie na Ukrajinu odmietal opustiť dozorné rady ruských štátnych podnikov. Okrem iného pôsobil v spoločnostiach Nord Stream 2, ktorá je teraz v konkurze, v koncerne Rosnefť, ktorý opustil, a uchádzal sa aj o členstvo v dozornej rade Gazpromu. Dostatočne tiež neodsúdil ruskú agresiu a vymedzil sa proti sankciám voči Rusku, za čo tiež čelil tvrdej kritike.