Austrálsky starosta začal právne kroky po tom, ako o ňom chatbot ChatGPT nepravdivo uviedol, že bol vo väzení za korupciu. Informuje o tom spravodajský web BBC. Spoločnosť OpenAI koncom vlaňajšieho novembra ChatGPT sprístupnila verejnosti zadarmo a systém si rýchlo získal popularitu. Na základe jednoduchých otázok dokáže generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Ako pomocníka ho okrem iného používajú programátori či pracovníci v marketingu.
O starostovi Brianovi Hoodovi ale chatbot tvrdil, že bol uväznený za úplatkárstvo, keď pracoval pre dcérsku spoločnosť austrálskej centrálnej banky. Hood bol naopak oznamovateľom a nikdy nebol obvinený z trestného činu. Hoodovi právnici zaslali spoločnosti OpenAI sťažnosť, ktorá predstavuje prvý oficiálny krok pred podaním žaloby za ohováranie.
OpenAI má teraz 28 dní na odpoveď. Následne by Hood podľa austrálskych zákonov mohol spoločnosť zažalovať. Ak k tomu dôjde, išlo by o prvý verejne známy prípad žaloby za ohováranie kvôli informáciám vygenerovaným chatbotom ChatGPT. OpenAI na žiadosť BBC o komentár neodpovedala.
Pri používaní ChatGPT sa zobrazuje upozornenie, že text, ktorý chatbot vygeneruje, môže obsahovať "nepresné informácie o osobách, miestach alebo skutočnostiach". Spoločnosť OpenAI na svojom blogu uvádza, že obmedzenie chatbotu spočíva v tom, že "niekedy píše vierohodne znejúce, ale nesprávne alebo nezmyselné odpovede".
Hood bol v roku 2005 zamestnancom Notes Printing Australia, dcérskej spoločnosti austrálskej centrálnej banky. Novinárov a úradníkov informoval o úplatkárstve v organizácii spojenej s firmou Securency, ktorú banka čiastočne vlastnila. V roku 2010 vykonala polícia v Securency raziu. Niekoľko ľudí bolo zatknutých a odsúdených na trest odňatia slobody. Hood ale medzi týmito ľuďmi nebol a uvádza, že je tvrdením ChatGPT zdesený.
"Spočiatku som bol šokovaný, že to je také nepravdivé," povedal austrálskej stanici ABC News. "Je jedna vec sa trochu spliesť. Obviniť niekoho, že je zločinec a že si odpykal trest vo väzení, keď pravda je úplne opačná, je však niečo úplne iné, "povedal. "Myslím, že je to dosť varovný budíček. Ten systém je vykresľovaný ako dôveryhodný, informatívny a autoritatívny, a to zjavne nie je, "dodal.
BBC Hoodove tvrdenia overila prostredníctvom verejne dostupnej verzie ChatGPT na webe OpenAI. Chatbot na otázku odpovedal opisom kauzy a potom nepresne uviedol, že sa Hood v roku 2012 "priznal k jednému prípadu úplatkárstva a bol odsúdený na štyri roky väzenia". Táto odpoveď sa však už nezobrazuje v novšej verzii ChatGPT, ktorá je integrovaná do vyhľadávača Bing spoločnosti Microsoft, ktorá Hooda identifikuje ako oznamovateľa a výslovne uvádza, že " nebol zapojený do platenia úplatkov... ako tvrdí chatbot s umelou inteligenciou nazvaný ChatGPT".