Je to tak trochu irónia dejín. O dva roky tomu bude presne päťdesiat rokov, čo indická premiérka Indira Gándhíová vyhlásila mimoriadny stav, pozastavila občianske slobody, nechala uväzniť množstvo opozičných figúr a zaviedla cenzúru. Bol to okamih, kedy sa India ocitla asi najbližšie k diktatúre od chvíle, keď perla britského impéria získala nezávislosť.
Proti autoritárskym chúťkam dcéry prvého premiéra nezávislej Indie Džaváharlála Néhrúa sa vtedy rozhodne postavila občianska spoločnosť, a predovšetkým justícia. Indický národný kongres drvivým spôsobom prehral voľby a železná lady indickej politiky s typickým šedivým prameňom vlasov sa na dva roky porúčala do opozície.
Teraz sa terčom podobných praktík stal jej vnuk a súčasný vodca Indického národného kongresu. Rahul Gándhí bol pred týždňom odsúdený na dvojročné väzenie kvôli vtipu na predvolebnom mítingu, že „zlodeji mávajú priezvisko Módí“. Ghándhí bol po rozsudku vylúčený z parlamentu a v uliciach vypukli protesty jeho priaznivcov.
Ako ohli justičný systém
Demonštrácie indickou politickou scénou zrejme neotrasú, politická dynastia Néhrú-Gándhí má doby svojej najväčšej slávy dávno za sebou. Indický národný kongres po sérii porážok a dezercií drží v parlamente len desať percent kresiel a pre vládnucu Indickú ľudovú stranu (BJP) nepredstavuje väčšiu konkurenciu....
Zostáva vám 85% na dočítanie.