Rusko je otvorené politickému a diplomatickému riešeniu „ukrajinskej krízy“, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v príspevku pre čínske noviny Žen-min ž‘-pao, ktorého anglický preklad zverejnil Kremeľ.
Rusko-čínske vzťahy sú na najvyššej úrovni v histórii, vyjadruje v texte svoje ďalšie presvedčenie Putin, ktorý sa má dnes v Moskve stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ten svoje postoje dal zase najavo v článku publikovanom ruským denníkom Rossijskaja gazeta.
Putin, ktorý vlani vo februári začal rozsiahlu inváziu Ukrajiny, v príspevku opakuje svoje skoršie tvrdenia o tom, že krízu na Ukrajine vyprovokoval a naďalej usilovne podnecuje Západ. Poznamenáva tiež, že budúcnosť mierového procesu závisí výlučne od vôle začať "zmysluplnú diskusiu s ohľadom na súčasnú geopolitickú realitu".
Politik, na ktorého Medzinárodný trestný súd ICC v piatok vydal zatykač kvôli únosom ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska, v texte ďalej oceňuje "vyvážený postoj", ktorý Čína zaujala k "udalostiam na Ukrajine", a víta jej pripravenosť prispieť k urovnaniu krízy.
Pokrok vo vzájomných vzťahoch Ruska a Číny považuje Putin za impozantný. Osobitnú povahu rusko-čínskeho partnerstva podľa neho potvrdzuje aj návšteva čínskeho prezidenta, od ktorej má veľké očakávania.
Agentúra AP trojdňovú návštevu Siho vníma ako významnú diplomatickú podporu ruskému prezidentovi v jeho konfrontácii so Západom. Peking sa oficiálne k vojne stavia neutrálne, vpád ruských vojsk na Ukrajinu ale odmietol odsúdiť a Spojené štáty sa obávajú, že by mohol Rusku začať poskytovať vojenskú pomoc, vrátane zbraní a munície.
Si, ktorého tento mesiac čínsky parlament zvolil za prezidenta na bezprecedentné tretie funkčné obdobie, vo svojom texte pre ruské noviny zase píše o tom, že čínsko-ruské vzťahy sa vyvíjajú podľa jasnej historickej logiky, dynamicky sa rozvíjajú na všetkých frontoch a postupne vstupujú do novej éry. Za ciele svojej návštevy Ruska označuje posilnenie priateľstva, spolupráce a mieru.
Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, tvrdí Si, že neexistuje jednoduché riešenie pre zložitú otázku, aj to, že jeho krajina dôsledne zaujíma "objektívny a nestranný postoj" a snaží sa podporovať mierové rokovania. Píše tiež o nutnosti rešpektovať zásady Charty OSN a legitímne bezpečnostné záujmy všetkých štátov.