Poľská sudkyňa, ktorá v utorok k ôsmim mesiacom všeobecne prospešných prác odsúdila aktivistku Justynu Wydrzyńskú za poskytnutie "potratových" piluliek inej žene, sa v rovnaký deň dočkala od ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobra povýšenia, uviedli dnes poľské médiá. V Poľsku sú potraty fakticky zakázané a za pomoc pri interrupcii hrozí až tri roky väzenia. Prípad odsúdenej aktivistky bol podľa tlače prvý svojho druhu v Európe.
Sudkyňa Agnieszka Brygidyrová-Doroszová, ktorá doteraz pôsobila na súde vo varšavskej štvrti Praga, bola ministerským rozhodnutím preložená na odvolací súd vo Varšave. Brygidyrová-Doroszová bývala prokurátorkou, kým sa v roku 2020 stala sudkyňou vďaka novej sudcovskej rade, ovládanej vládnucou stranou; tá predchádzajúca o päť rokov skôr prokurátorkinu kandidatúru na sudkyňu zamietla. O povýšenie na odvolací súd najprv sama usilovala, ale potom svoju kandidatúru stiahla. Teraz vytúžené postavenie získava "zrýchlene" - rozhodnutím Ziobra, ktorý je ako minister spravodlivosti súčasne aj generálnym prokurátorom.
"Rýchla kariéra," poznamenala na svojom webe televízia TVN 24, podľa ktorej obhajca v inom prípade požiadal o vylúčenie tejto sudkyne z obavy, že vynáša verdikty v súlade so želaním úradov.
Utorkový verdikt ešte nie je právoplatný. Wydrzyńská sa mieni odvolať. Na súde uviedla, že vlastnými tabletkami pomohla už druhej zúfalej žene, ktorá sa stala obeťou násilnického a žiarlivého partnera. Sama pred rokmi zažila to isté, a to s tromi deťmi. Pilulky poskytla zo súcitu a s vedomím, že ich Svetová zdravotnícka organizácia považuje za úplne bezpečné a že ich vo svete užívajú milióny žien.
"Necítim sa vinná. Vinný je poľský štát. Pomohla som Anne, keď jej nikto iný už nechcel pomôcť. To je ľudskosť, ktorej sa nezrieknem. Nebudem sa hanbiť, alebo pokladať to, čo som urobila, za zločin, "zdôraznila.
Podľa prieskumu, ktorý minulý mesiac uskutočnila agentúra SW Research na zákazku Amnesty International, si v Poľsku 47,2 percenta opýtaných mieni pri interrupciách navzájom pomáhať. Vo vekovej kategórii od 18 do 24 rokov zdieľali tento postoj bezmála dve tretiny opýtaných. Tri pätiny účastníkov prieskumu sa vyslovili proti trestom za finančnú pomoc pri potratoch či pomoc pri výjazde za zákrokom do zahraničia.