Väznený ruský opozičník Alexej Navaľnyj v dnešnom vyhlásení dôrazne odsúdil inváziu svojej krajiny na Ukrajinu. Označil ju za nevyprovokovanú agresívnu vojnu, ktorá Rusko uvrhla na dno. Moskva podľa neho smeruje k nevyhnutnej porážke, po ktorej by mali nasledovať reparácie Ukrajine, návrat k hraniciam z roku 1991 a zmena politického systému v Rusku.
Navaľnyj v predvečer prvého výročia invázie uviedol, že "nespravodlivú agresívnu vojnu proti Ukrajine" začal ruský prezident Vladimir Putin pod smiešnymi zámienkami, s cieľom udržať sa pri moci a zapísať sa do dejín ako "dobyvateľ" a "zberateľ krajín". "Konečná vojenská porážka môže byť odložená za cenu životov ďalších státisícov mobilizovaných vojakov, ale je všeobecne nevyhnutná," myslí si.
Vyzval na zastavenie agresie
"Rusko musí nechať Ukrajinu na pokoji a umožniť jej, aby sa rozvíjala tak, ako chcú jej obyvatelia. Zastaviť agresiu, ukončiť vojnu a stiahnuť všetky svoje vojská z Ukrajiny," uviedol Navaľnyj. Ukrajinu by malo podľa Navaľného Rusko uznať v hraniciach z roku 1991, teda vrátane anektovaného polostrova Krym a teraz okupovaných území na východe a juhu krajiny.
Vyzval tiež, aby Rusko po dosiahnutí prímeria a zrušení západných sankcií začalo Ukrajine platiť reparácie za spôsobené škody, na ktoré by získavalo prostriedky z predaja ropy a zemného plynu. V spolupráci s medzinárodnými inštitúciami by mali byť tiež vyšetrené vojnové zločiny, ktorých sa podľa Navaľného Rusko na Ukrajine dopustilo.
"Narazili sme na dno a aby sme sa znovu vynorili, musíme sa od neho odraziť. Bolo by to eticky správne, racionálne i výhodné," napísal opozičník. "Musíme odstrániť Putinov režim a jeho diktatúru. Ideálne prostredníctvom všeobecných slobodných volieb a zvolania ústavodarného zhromaždenia," dodal s tým, že Rusko by sa malo vydať "európskou cestou" rozvoja.
Odsúdený Navaľnyj
46-ročného Navaľného vlani v marci odsúdili na deväťročný trest za pohŕdanie súdom a za údajnú krádež peňazí, ktoré zhromaždil na svoju prezidentskú kampaň. Ešte skôr mu justícia vymerala 2,5 roka väzenia pre porušenie podmienky skoršieho rozsudku, keď sa vzhľadom na hospitalizáciu v Nemecku nedostavoval na povinné kontroly. Opozičný líder tvrdí, že obvinenia proti nemu sú vykonštruované s cieľom udržať najhlasnejšieho kritika Kremľa za mrežami.
Denník Ukrajinska pravda v súvislosti s Navaľného výzvou na návrat do hraníc z roku 1991 poukazuje na predchádzajúce vyjadrenie opozičného lídra ohľadom ruskej anexie Krymu v roku 2014. Vtedy povedal, že hoci bol Krym obsadený Ruskom v "hrubom rozpore so všetkými medzinárodnými normami, skutočnosť je taká, že Krym je teraz súčasťou Ruskej federácie". Zároveň vyjadril presvedčenie, že Krym súčasťou Ruska tiež zostane, a Ukrajincom odporučil, aby si "neklamali".
Neskôr Navaľnyj postoj korigoval a vyhlásil, že by v prípade svojho zvolenia ruským prezidentom vykonal "normálne referendum". Rusko argumentuje, že na Kryme sa v marci 2014 - pod dohľadom ruských vojakov - konalo referendum, v ktorom sa za pripojenie k Rusku vyslovilo údajne 96,8 percenta hlasujúcich. Ukrajina jeho výsledok neuznala, rovnako ako EÚ, Spojené štáty a drvivá väčšina krajín sveta.