Jasné vymedzenie zvoleného českého prezidenta Petra Pavla voči Číne je v súlade so súčasným trendom krajín Európskej únie, ktoré v poslednom čase začali klásť väčší dôraz na otázky ľudských práv a nezávislosti Taiwanu. Peking sa naproti tomu pokúša vylepšiť svoje vzťahy s Európou a nie je pravdepodobné, že by v najbližšom čase siahol k zásadným odvetným krokom voči Česku. Myslia si to európski odborníci na vzťahy s Čínou oslovení ČTK. Zmenu postojov v porovnaní s končiacim sa prezidentom Milošom Zemanom označujú za jednu z najráznejších premien rétoriky v Európe posledných rokov.
Budúci český prezident dva dni po svojom zvolení absolvoval telefonát s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, čo čínska diplomacia vzápätí odsúdila. Pavol potom vyhlásil, že Čína nie je priateľskou krajinou a že by sa po nástupe do funkcie bol ochotný stretnúť s tibetským dalajlámom. Taiwan aj Tibet považuje Čína za svoje neoddeliteľné súčasti a kontakty s ich lídrami označuje za zasahovanie.
Vnímanie Pekingu sa mení
"Je to ďalší príklad širšieho posunu vo vnímaní Číny nielen ako ekonomickej príležitosti, ale tiež ako politickej zodpovednosti," povedala ČTK o Pavlových aktivitách Alicja Bachulská z think-tanku European Council on Foreign Relations.
Podľa nej je pochopiteľné, že v kontexte vojny na Ukrajine zvolil Pavol práve Taiwan ako krajinu, s ktorou chce posilniť vzťahy. Rovnako ako Ukrajina sa aj Taiwan musí vyrovnávať so tieňom oveľa väčšej autoritárskej veľmoci a môže byť ďalší na rade pokiaľ ide o možný vojenský konflikt. "Európa sa pomaly posúva k prehodnoteniu svojej pozície k Číne a posilňovaniu väzieb na Taiwan je významným prvkom tohto preformovania," súdi Bachulská.
Rovnako ako ona je aj Grzegorz Stec z inštitútu čínskych štúdií MERICS presvedčený, že sa čínske vedenie v súčasnosti pokúša vylepšiť vzťahy s Európou a žiadna podstatnejšia reakcia na Pavlom udaný smer sa nedá očakávať.
"Peking má skúsenosti s európskymi lídrami, ktorí v úrade zmiernili tón, a môže dúfať, že sa tento postup bude opakovať aj v Pavlovom prípade," myslí si Stec. Ak by však Pavol po marcovom nástupe do funkcie napríklad plánoval návštevu Taiwanu, Peking podľa analytika bezpochyby prikročí k väčšiemu nátlaku.
Vyhrotené vzťahy
Diplomati Európskej únie majú na pamäti nedávny príklad Litvy, ktorá umožnila Taiwanu otvoriť obchodné zastúpenie vo Vilniuse. Peking v reakcii zablokoval dovoz tovaru z pobaltskej krajiny, kvôli čomu sa Európska únia vlani obrátila na Svetovú obchodnú organizáciu. Podľa analytikov nie je pravdepodobné, že by sa situácia v skorej dobe opakovala, Čína sa bude snažiť čo najdlhšie zabrániť presahu potenciálneho diplomatického sporu na úniu.
Zmena v signáloch vysielaných od českého zvoleného prezidenta "predstavuje jednu z najdramatickejších premien v rétorike voči Číne, ku ktorej došlo v Európe v posledných rokoch" súdi Stec o rozdiele medzi Pavlom a končiacim sa prezidentom Zemanom. Nastupujúca hlava štátu podľa Steca viac vystihuje premenu súčasných vzťahov krajín strednej a východnej Európy k Pekingu.
"Tie oslabujú kvôli vypočítavej čínskej podpore Ruska a nenaplneným ekonomickým očakávaniam," uviedol Stec s odvolaním sa na nesplnené sľuby čínskych investícií do Česka a ďalších štátov. Krajiny z regiónu blízkeho Rusku kladú podľa neho od začiatku vojny väčší dôraz na bezpečnosť, ktorá je previazaná s USA považujúcimi Čínu za zásadného rivala.