Čečenci, ktorí po boku Ukrajincov bojujú proti ruskej armáde, často čelia predsudkom súvisiacim s ich národnosťou. Niet sa čomu čudovať, pretože ich krajania bojujúci pod vedením čečenského vodcu Ramzana Kadyrova sa preslávili extrémnou brutalitou k vojnovým zajatcom i civilistom. Čečenskí dobrovoľníci ale veria, že sa im podarí Ukrajincov presvedčiť, že nie všetci sú „netvori slúžiaci Rusku“.
V nasledujúcom videu nájdete reporáž o Čečencoch na Ukrajine:
„Raz mi jeden Ukrajinec povedal, že nech urobíme čokoľvek, stále budeme pre miestnych teroristi a gangstri. Ale nám je jedno, čo si o nás myslia Ukrajinci, Američania alebo ktokoľvek ďalší. Sme tu, pretože to tak cítime,“ hovorí tridsaťosemročný muž s prezývkou Tór z práporu Džochara Dudajeva.
Ten patrí k najmenej dvom ďalším jednotkám čečenských dobrovoľníkov, ktorí bojujú na ukrajinskej strane proti Rusom a zúčastňujú sa bitiek v prvej línii.
Kadyrov a jeho muži otrávili našu povesť
Tór a jeho spolubojovníci na Ukrajine čelia aj krajanom z neblaho preslávenej milície čečenského vodcu Ramzana Kadyrova podporované Kremľom. Tá však pôsobí najmä v tyle ruského vojska a za nakrúcanie teatrálnych videí na sociálne siete dostala od Ukrajincov prezývku „tiktoková armáda“.
Prápor Džochara Dudajeva nesie meno po prvom postsovietskom prezidentovi nezávislého Čečenska a pôvodne vznikol ako „mierová jednotka“. „Tak len odpočívajte v izbe, Rusi,“ hovorí ironicky Tór. Batalion sa bojov na Ukrajine zúčastňuje od roku 2014, kedy Rusko anektovalo polostrov Krym.
Mnohí z jeho bojovníkov sú čečenskí emigranti prvej alebo druhej generácie, ktorí utiekli pred Kadyrovovou tyranskou vládou. „Bojujeme za Ukrajinu, pretože sa stala najlepšou šancou na oslobodenie národov žijúcich pod ruskými opratami,“ popísali bojovníci denníka The Guardian.
Podľa nich je vnímanie Čečencov na Ukrajine „veľmi zlé“. „Našu povesť otrávil Kadyrov a jeho muži. Moskva posiela už tridsať rokov do sveta propagandu, že sme všetci barbari, zvieratá a nevieme ani poriadne hovoriť,“ hovorí Tór, podľa ktorého sa Kremľu taký naratív hodí na zastrašenie nepriateľov.
Hoci prápor pôsobí pod velením ukrajinskej armády, nedostáva nič z rozpočtu. Neustále preto hľadá darcov, ktorí mu financie alebo vybavenie zasielajú z celého sveta. „Máme aj darcu z Mexika, venoval nám dve autá,“ hovorí Tór.
Ruskou taktikou je všetko zničiť a poslať pechotu
Batalion Džochara Dudajeva od začiatku invázie dosiahol pôsobivé výsledky. V marci vykonával sabotážnu a prieskumnú činnosť, keď sa Rusi snažili zaútočiť na Kyjev. Neskôr sa zapojil do oslobodzovania Izjumu na severovýchode krajiny. „Sme veľmi hrdí, že sme mohli prispieť,“ hovorí Tór.
Posledných štrnásť dní je prápor pri Bachmute v Doneckej oblasti, kde prebieha krvavá bitka. „Bojuje sa dom od domu. Neexistujú žiadne obranné pozície pre Ukrajincov, pretože Rusi jednu budovu po druhej zničili,“ opisuje seržant s vojenskou prezývkou Maga.
„Rusi majú veľa ťažkého delostrelectva a ukrajinská armáda ho nemá dosť na udržanie svojich pozícií. Je nedostatok mínometov. Ruská taktika je všetko zlikvidovať, nechať len ruiny a potom poslať pechotu. Je to rovnaká stratégia, ktorú proti nám používali vo vojne v Čečensku,“ dodáva Maga.
Prápor nedostatok zbraní frustruje. V posledných týždňoch ho rozhnevalo najmä pomalé tempo Nemecka, ktoré dlho váhalo ohľadom dodávok tankov Leopard 2 na Ukrajinu. „Ak dáte Ukrajine zbrane, postará sa o zvyšok bez toho, aby ste museli prelievať svoju krv,“ podotýka Tór.
Pokiaľ ide o boj za krajinu, ktorá si jeho národom nie je úplne istá, verí, že pohľad Ukrajincov na Čečencov sa môže zmeniť. „Je to hlavne staršia generácia ľudí. Aj v Čečensku máme ľudí, čo stále veria, že patríme k Rusku. Bojujeme za budúcnosť pre Ukrajinu, pre nás, pre mladú generáciu. Nezaujíma nás názor tých, čo veria ruskej propagande,“ uzatvára.