Západné dodávky zbraní Ukrajine v zásade nič nezmenia a nenarušia proces dosiahnutia cieľov ruskej "zvláštnej vojenskej operácie," povedal dnes novinárom hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Ukrajina, ktorá od vlaňajšieho februára čelí ruskej vojenskej invázii, aj s pomocou západných zbraní zaznamenala množstvo vojenských úspechov v boji proti agresorovi. Minulý týždeň nové zbrane pre Kyjev avizoval napríklad Washington, Berlín alebo Paríž.
Peskov dnes reagoval na žiadosť novinárov o komentár ohľadom francúzskeho prísľubu dodania obrnených prieskumných vozidiel AMX-10 RC. "Kolektívna Európa, Severoatlantická aliancia a Spojené štáty už na Ukrajinu napumpovali v dodávkach zbraní desiatky miliárd dolárov," vyhlásil Peskov.
"Tieto dodávky môžu zvýšiť bolesť ukrajinského národa a predĺžiť jeho utrpenie. V zásade však nemôžu nič vyriešiť," dodal hovorca prezidenta Vladimira Putina, ktorý vlani vo februári vyslal na Ukrajinu vojská a rozpútal tým najväčší pozemný konflikt od druhej svetovej vojny.
Washington v piatok oznámil ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 3,75 miliardy dolárov Ukrajine a jej susedom na východnom krídle NATO. Do Kyjeva zamieria zbrane a munícia v hodnote 2,85 miliardy dolárov, čo je doteraz najväčší balík americkej vojenskej podpory napadnutej krajine.
Obsahovať bude okrem iného vôbec prvýkrát aj bojové vozidlá pechoty Bradley. Podľa amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena tak celková vojenská pomoc Kyjevu od začiatku súčasnej administratívy prezidenta Joea Bidena dosiahne približne 24,9 miliardy dolárov.
Nové zbrane pre Ukrajinu minulý týždeň oznámilo aj Nemecko: Berlín poskytne Kyjevu štyri desiatky nemeckých bojových vozidiel pechoty Marder a prisľúbil mu tiež jednu batériu systému protivzdušnej obrany Patriot. V decembri systém Patriot sľúbili Ukrajincom tiež Američania. Ukrajinský prezident opakovane žiadal západných spojencov o podporu v podobe pokročilejších zbraňových systémov a techniky.
Predseda fínskeho parlamentného výboru pre obranu Antti Häkkänen medzitým podľa Euractivu uviedol, že po rozhodnutí Francúzska, Nemecka a USA ohľadom dodávok obrnených bojových vozidiel sa čoraz viac diskutuje vo Fínsku o poskytnutí tankov Ukrajine.
Häkkänen v rozhovore pre MTV3 News povedal, že ak bude v Európe existovať širšia zhoda na dodaní bojových vozidiel Ukrajine, Fínsko by ich malo poskytnúť tiež. Fíni by mohli prispieť tankmi Leopard 2 nemeckej výroby, ktorých majú asi 200, píše Euractiv. Cez víkend fínske ministerstvo obrany uviedlo, že krajina dodá Ukrajine už dvanásty balík obranného materiálu.
Naopak, Taliansko do februára neurobí rozhodnutie ohľadom dodávky ďalších zbraní na Ukrajinu, a to pre politické napätie, náklady a nedostatok vojenského vybavenia, napísala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na list La Repubblica.
Premiérka Giorgia Meloniová podľa neho patrí k stúpencom Kyjeva, narazila však údajne na odpor svojich pravicových spojencov v podobe Mattea Salviniho a Silvia Berlusconiho, ktorí majú dobré vzťahy s Moskvou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred časom po telefonáte s Meloniovou uviedol, že Rím zvažuje poskytnutie protivzdušnej obrany Kyjevu.