Približne 10-tisíc zmobilizovaných Rusov sa z rôznych príčin vrátilo domov, povedal dnes podľa agentúry Interfax predseda obranného parlamentného výboru Andrej Kartapolov.
Šéf obranného výboru tiež oznámil, že úrady preskúmajú situácie, keď bol niekto povolaný do zbrane, hoci by sa naňho mala vzťahovať výnimka. O nastalých chybách pri mobilizácii sa dnes zmienil tiež ruský prezidentský hovorca Dmtrij Peskov.
"Ak takéto prípady existujú, tak podliehajú nariadeniu, a takýto človek bude vrátený (domov)," povedal dnes novinárom Kartapolov. Peskov potom povedal, že sa úrady z chýb pri mobilizácii poučili. "Vidíme, že v mnohých ohľadoch sa situácia zlepšila a že sme sa poučili," citovala jeho dnešné vyjadrenie novinárom agentúra TASS.
Na Ukrajine už zomrel okrem iného aj 33-ročný ruský mobilizovaný IT špecialista, ktorý sa obrátil na súd kvôli tomu, že bol povolaný do zbrane, hoci by sa naňho vzhľadom na jeho prácu mala vzťahovať výnimka.
Vo štvrtok večer o tom informoval jeho advokát Konstantin Jerochin. Právnik upozornil, že jeho klient pracoval v Raiffeisenbank, jednej z najväčších bánk pôsobiacich v Rusku, a zaoberal sa podporou ruského platobného systému MIR.
Ruské ministerstvo obrany v septembri ubezpečovalo, že mobilizácia sa nebude týkať ľudí pracujúcich v IT priemysle alebo na pozíciách dôležitých pre zabezpečenie stability ruského platobného systému.
Chyby pri mobilizácii priznal koncom septembra aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý z nich ale obvinil úrady. Povolávacie rozkazy dostávali v niektorých prípadoch napríklad aj chronicky chorí, otcovia mnohých detí alebo muži, ktorí výrazne presiahli branný vek.
Podľa správ médií a pravidelných hlásení ukrajinskej armády o bojoch boli niektorí mobilizovaní poslaní bez výcviku rovno na front, často so zlým vybavením.