Americký súd požiadal ministerstvo spravodlivosti o vyjadrenie, či saudskoarabského korunného princa a čerstvo menovaného premiéra Muhammada bin Salmána chráni imunita pred súdnym stíhaním. V USA je obvinený zo spoluúčasti na vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, zabitého v roku 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.
Žalobu podala snúbenica zavraždeného Hatice Cengizová a jedna skupina ochrancov ľudských práv založená Chášukdžím. Ministerstvo sa malo k Muhammadovej imunite vyjadriť do 3. októbra. V piatok si však kvôli Muhammadovej vymenovaniu premiérom vyžiadalo 45-dňový odklad. Sudca na odklad pristúpil do 17. novembra. Žalujúca strana požaduje nespresnené odškodnenie.
Princovi právnici v pondelok podľa agentúry Reuters súdu oznámili, že korunného princa chráni po vymenovaní za predsedu vlády imunita pred súdnym stíhaním. V dekréte kráľa Salmána z minulého týždňa sa uvádza, že vymenovanie korunného princa do čela vlády je v súlade s úlohami, ktoré Muhammad už teraz vykonáva.
"Kráľovský dekrét bez pochýb poskytuje korunnému princovi imunitu," uviedli právnici v petícii, ktorej požiadali súd vo Washingtone, aby žalobu zamietol. Ako príklad sa v dokumente uvádza, že USA v minulosti uznali imunitu hlavy štátu.
Prezident Joe Biden sa s bin Salmánom stretol pri júlovej ceste do Saudskej Arábie, ktorá bola zameraná na energetické a bezpečnostné problémy. Princovi povedal, že ho považuje za osobne zodpovedného za Chášukdžího smrť. Princ znovu spoluúčasť na nej poprel a poukázal na to, že ľudia obvinení z vraždy v kráľovstve sú pred súdom.
Chášukdží bol kritikom Muhammadovej politiky. Pracoval pre denník The Washington Post a do Istanbulu, kde bol zavraždený, si prišiel vybaviť doklady pred zamýšľanou svadbou s Turkyňou Cengizovou.