Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očakáva, že európske štáty v lete budú mať vysoké počty nakazených koronavírusom. Agentúre AFP to povedal šéf európskej pobočky WHO Hans Kluge.
Môžu za to nové a nákazlivejšie subvarianty vírusu aj zrušenie pandemických opatrení. Kluge tiež vyzval európske štáty, aby neobmedzovali testovanie. Pre ochranu pred vážnymi príznakmi choroby covidu-19 je stále dôležité očkovanie.
Denné prírastky stúpajú
Denné prírastky nakazených v Európe sa za posledný mesiac strojnásobili. Najvyššie čísla vykazujú napríklad Portugalsko, Francúzsko, Nemecko či Rakúsko.
"Keďže krajiny v Európe zrušili už skôr zavedené opatrenia, bude sa vírus počas leta rýchlo šíriť," uviedol Kluge. Podľa expertov za rast počtu nových prípadov infekcie môžu aj nové a nákazlivejšie subvarianty BA.4 alebo BA.5 koronavírusu omikron.
Kluge dúfa, že vďaka úspešnému očkovaniu proti covidu-19 v mnohých európskych krajinách nárast prípadov koronavírusu nepovedie k vážnejším dopadom ako v predchádzajúcich fázach pandémie covidu-19.
Odporúčania platia stále
"Naše odporúčanie stále platí," uviedol Kluge. WHO odporúča izoláciu nakazených, očkovanie proti covidu-19 a tiež nosenie rúšok a respirátorov v miestach, kde je veľký počet ľudí. Ďalším prvkom na zníženie rizika zahltenia nemocníc a rastu počtov úmrtí sú opatrenia na ochranu rizikových skupín.
WHO tiež vyzýva európske štáty, aby neobmedzovali testovanie. Niektoré to však už urobili. "Vírus však nezmizne, keď ho štáty prestanú sledovať. Aj naďalej infikuje ľudí, mení sa a zabíja," uviedol Kluge.
Denný počet nakazených v približne 50 štátoch, ktoré spadajú pod európsku pobočku WHO, v súčasnosti predstavuje okolo 500-tisíc ľudí denne, na konci mája to bolo zhruba 150-tisíc ľudí denne. Každý deň zomiera na 500 nakazených, čo je úroveň porovnateľná s letom roku 2020. V zime pritom zomieralo na 4-tisíc až 5-tisíc nakazených denne.