Kolektívne odmietnutie Bulharska, Čiernej Hory a Severnej Macedónska umožniť lietadlu šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova preletieť do Srbska si nevyhnutne vyžaduje tvrdú reakciu, a to spoločnú Ruska a Srbska, uviedol dnes podpredseda hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.
Lavrov mal dnes začať dvojdňovú návštevu v Belehrade, no nedeľné rozhodnutie Sofie, Podgorice a Skopje nepovoliť prelet jeho lietadla viedlo podľa médií k jej zrušeniu
"Je jasné, že toto rozhodnutie nebolo o lietadle. Bolo namierené proti Rusku ako štátu a Srbsku ako štátu. Dúfam, že reakcia bude spoločná a tvrdá, a to v podobe nielen diplomatických protestov, ale aj konkrétnych praktických odvetných krokov, "uviedol Kosačov podľa agentúry TASS.
Senátor nepochybuje, že v skutočnosti išlo o rozhodnutie Severoatlantickej aliancie, ktorej členmi uvedenej krajiny sú, a Spojených štátov.
"Hrobári európskeho sna"
"Priamym zasahovaním do bilaterálnych záležitostí dvoch zvrchovaných európskych štátov, ktoré nie sú členmi aliancie, Ruska a Srbska, sa NATO pokúša zmocniť sa a podriadiť si zvyšnú časť Európy. Ďalej bude pokračovať globalizácia aliancie vo zvyšku sveta, v ktorom je Čína strategickým terčom číslo dva hneď za Ruskom," usúdil.
Kosačov dodal, že Bulharsko, Čierna Hora a Severné Macedónsko sa pripojili k "hrobárom skutočného európskeho sna", ktorými sú podľa neho Británia, Česko, Poľsko a Pobaltie.
Ruský denník Kommersant dnes na svojom webe s odvolaním sa na vlastné zdroje napísal, že uzavretie vzdušného priestoru susedných krajín pre lietadlo ruského ministra môže vyhovovať srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi, ktorý by si podľa denníka želal, aby Lavrovova návšteva bola odložená, alebo sa uskutočnila podľa možnosti nepozorovane, aby nepokazila vzťahy Srbska so Západom.
Stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe pripomenula, že takmer všetky krajiny Európskej únie a tiež Británia uzavreli ruským lietadlám svoj vzdušný priestor po ruskom útoku na Ukrajinu z 24. februára, zatiaľ čo Srbsko je jedným z mála spojencov Ruska v Európe.
Komplikovaná situácia
Srbsko nezaviedlo sankcie proti Moskve, ale od roku 2012 je oficiálne kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ. Začiatkom marca sa v Belehrade demonštrovalo na podporu krokov Ruska proti Ukrajine.
Srbsko prakticky úplne závisí od dodávok ruského plynu, ale jeho lojalitu voči Moskve budí tiež skutočnosť, že Rusko podporuje Belehrad v neuznávaní nezávislosti Kosova.
Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že situácia okolo príchodu ruského ministra je "veľmi komplikovaná" a že logistikou jeho cesty sa zaoberá prezident Vučić.
Na otázku, či sa Lavrovova cesta uskutoční, nemenovaný ruský diplomat agentúre Interfax ešte v nedeľu povedal: "Schopnosť teleportácie naša diplomacia zatiaľ neovláda."